تبلیغات
استخدام نیوز - استخدام وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) سال 93
  • استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

استخدام وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) سال 93


استخدام نیوز - آخرین اخبار مربوط به استخدام شرکت ملی نفت را در این صفحه از سایت استخدام نیوز دنبال کنید              
استخدام


خبر یکشنبه 6 مهر ۱۳۹۳

تجمع معترضین به نتیجه آزمون استخدامی وزارت نفت در مقابل مجلس

جمعی از معترضین به نتایج اعلام شده در آزمون استخدامی وزارت نفت صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، جمعی از معترضین به نتایج آزمون استخدامی وزارت نفت صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بر این اساس تجمع کنندگان بر روی پلاکاردهایی ضمن اعتراض خود به نتایج اعلام شده مدعی شدند در نتایج آزمون ها دست کاری شده و آنچه نتیجه واقعی آزمون بوده اعلام نشده است.

به گزارش مهر پیش از این نیز نمایندگان مجلس در تذکرات کتبی و شفاهی خود نسبت به اعلام نتیجه آزمون استخدامی وزارت نفت به وزیر نفت تذکر داده بودند که پس از تذکرات فراوان و تجمع شرکت کنندگان در این آزمون در مقابل مجلس شورای اسلامی وزارت نفت اقدام به اعلام نتایج این آزمون کرد اما امروز معترضان به نتایج اعلام شده مقابل مجلس تجمع کردند.خبر چهارشنبه 5 شهریور ۱۳۹۳

سرانجام پس از حدود یک سال و چهار ماه از تاریخ برگزاری آزمون استخدامی شرکت ملی نفت، اسامی پذیرفته شدگان در این آزمون اعلام شد.

داوطلبان می‌توانند برای مشاهده نتایج آزمون به آدرس azmoon.nioc.ir مراجعه کنند.

به دنبال فراخوان شرکت ملی نفت ایران و برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه استخدامی در سال ۱۳۹۲ به ترتیب مقرر در فرآیند آزمون، به اطلاع می رساند، متعاقب پیگیری و اخذ نظر موافق معاونت محترم توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهور، آن دسته از شرکت کنندگان در آزمون که پس از کسب حدنصاب حداقل ۶۵ درصد درهر یک از مصاحبه های تخصصی و شایستگی محور و اعمال ۶۰ درصد ضریب وزنی نمره آزمون کتبی در محاسبه نمره کل داوطلبان حائز بالاترین امتیاز درسقف مجوز ماخوذه گردیده اند برای استخدام در شرکت ملی نفت ایران پذیرفته شده اند.

به گزارش ایسنا، در اردیبهشت ماه سال گذشته بود که وزارت نفت آزمون استخدامی را برای جذب حدود 3000 نفر برگزار کرد.

بر این اساس آزمون استخدامی در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت ماه سال 1392 با حضور حدود 100 هزار داوطلب به عنوان بزرگترین آزمون استخدامی کشور در شهرهای اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، شیراز، کرمانشاه و مشهد برگزار شد.

خبر یکشنبه 26  مرداد ۱۳۹۳

اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی نفت بزودی اعلام می‌شود

معاون توسعه سرمایه انسانی و مدیریت وزیر نفت ازموافقت معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری برای جذب بخشی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی شرکت ملی نفت در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش ایسنا، کریم سلحشور اظهار کرد: درپی درخواست بیژن زنگنه، وزیر نفت از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری برای موافقت با استخدام پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی شرکت ملی نفت ایران، اسامی پذیرفته شدگان بزودی اعلام می شود.

وی افزود: در پی جلسه های برگزار شده با معاونت انسانی رئیس جمهوری، بخشی از تقاضای وزارت نفت مورد تایید این معاونت قرار گرفته و بر این اساس بزودی اسامی پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی شرکت ملی نفت اعلام می شود.


خبر سه شنبه 21  مرداد ۱۳۹۳

نامه توکلی به وزیر نفت/ تکلیف آزمون استخدامی را روشن کنید

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس در نامه ای به وزیر نفت، خواستار تعیین تکلیف آزمون استخدامی صنعت نفت شد.


به گزارش خبرگزاری مهر، در نامه احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس به وزیر نفت آمده است: غرض از تصدیع، طرح مجدد موضوع اعلام نتایج آزمون استخدامی صنعت نفت و تبیین حقی است که برای جوانان ذینفع بر دوش جنابعالی قرار دارد. راه حلی نیز پیشنهاد می گردد.
در تماس تلفنی یکی دو هفته پیش، جنابعالی از مشکلاتی که تغییر وضعیت تعداد کثیری از نیروهای شرکتی که بدون ارزیابی و بی طی مراحل گزینش، بر بار هزینه‌های صنعت نفت افزوده اند و نیز فقدان جواز استخدام یاد کردید. بنده همچنین اطلاع دارم که برای کسب جواز با معاونت نیروی انسانی رئیس جمهور نیز مکاتبه انجام گرفته است و از این جهت تشکر می کنم. در عین حال به دلائل زیر حقوق شرعی و قانونی این جوانان درحال تضییع است. اطمینان دارم که وقتی این مسأله روشن شود اهتمام شما دوچندان می گردد و راه حلی پیدا خواهد شد.

الف- صورت مسأله

• آزمون استخدامی شرکت ملی نفت ایران در اردیبهشت 1392 و با حضور بیش از ۱۲۸ هزار داوطلب در چندین حوزه امتحانی در سراسر کشور برگزار شد.

• نتایج اولیه آزمون در تیرماه 1392 اعلام شد.

•  ارزیابی فنی پذیرفته شدگان دارای شرایط توسط مدیران و کارشناسان ارشد واحدهای متقاضی نیروی انسانی انجام شد و مصاحبه فنی با تشکیل ١٧٧ کمیته مصاحبه مجزا بر اساس گروه های شغلی مورد نیاز و با توجه به استان محل خدمت انتخابی، از ٣٠ شهریور  تا ٢٩ آبان 1392 در سراسر کشور انجام شد. در روز مصاحبه اعلام کردند که نتایج در 25 آذر ماه اعلام می شود. ولی بعد از چند بار تعویق، اعلام نتایج به نیمه بهمن 1392 موکول شد و از آن تاریخ تا کنون حدود 5000 نفر، دوبرابر نیروی مورد نیاز، منتظرند تا با تصمیم جنابعالی تعیین تکلیف شوند.

ب- چرا این فرایند برای این جمع چند هزار نفره حق شرعی ایجاد می کند؟

ماده 11 قانون مسؤولیت مدنی مصوب 1339 هجری شمسی، مسؤولیت مدنی دولت را در اعمال حاکمیت، اگر تأمین‌کننده منافع اجتماعی نبوده یا مخالف قانون باشد، پذیرفته است. در فرایند آزمون استخدامی تاکنون، هزینه هایی برای همه شرکت کنندگان (128000 نفر) پیدا شده است که بر این اساس جبران آنها متوجه جنابعالی خواهد شد. از قبیل هزینه های ثبت نام، رفت و آمد و وقت زیادی که صرف کرده اند. این خسارت در باره 5000 نفر برگزیده نیمه نهایی سنگین تر است چرا که هزینه فرصت آنان با توجه به از دست دادن امکان استخدام های احتمالی دیگر، بسیار بیشتر است. واضح است که کار شما در موضوع مورد بحث مصداق موارد مستثنی شده در ذیل همین ماده نیست زیرا تنها اگر در "اعمال حاکمیت دولت ... اقداماتی که بر‌حسب ضرورت برای تأمین منافع اجتماعی طبق قانون" انجام یافته باشد و موجب ضرر دیگری شود، جبران خسارت لازم نمی شود. روشن است که بلاتکلیف نگاه داشتن این جمع نه ضرورتی برای تأمین منفعتی اجتماعی بود و نه قانونی شما را مکلف به آن کرده بود.

فارغ از ماده مورد اشاره، به مقتضای قواعد فقهی تسبیب و غرور نیز جبران خسارت بر دولت در این مورد لازم است؛ قواعدی که در جای جای قانون مدنی مورد توجه مقنن بوده است و مبنای نظام مسؤولیت مدنی ما را تشکیل می‌دهند. بر این اساس، شخصیت حقوقی دولت ج.ا.ا. به مصداق "المغرور یرجع الی من غره" باید پاسخگوی جوانان جویای کاری باشد که حسب اعلام آزمون دولت (شرکت نفت) متحمل هزینه های مادی و هزینه فرصت شده اند.

توجه به این نکته ضروری است که گرچه مسؤولیت مدنی اصولا مقتضی جبران خسارت است، لکن شیوه جبران خسارت تنها منحصر به پرداخت زیان های مادی احتمالی یا حتی اعتذار نیست و در برخی موارد این امور نمی‌توانند جبران‌کننده تمام زیان‌های واردشده به اشخاص باشند، مانند فرض مسأله که بحث اعتماد عمومی به دولت ج.ا.ا. مطرح است، و لذا جبران خسارت باید با انجام فعلی صورت پذیرد که از عدم انجام آن زیان حاصل شده است. یعنی چون خسارت حاصل تأخیر نامتعارف اعلان نتایج آزمون است، راه جبران در درجه اول تعیین تکلیف سریع است. همانگونه که در ماده ۳ قانون مسؤولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ این اختیار به دادگاه داده شده است که «طریقه و کیفیت جبران [زیان] ... را باتوجه به اوضاع و احوال قضیه تعیین» کند.

2. شاید اقتضای رعایت قاعده فقهی لاضرر نیز شما را بر اتمام کار استخدام وادارد. این قاعده در اصل چهلم قانون اساسی چنین آمده است:
" هیچکس‏ نمی‏ تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد."
به فرض که وزارت نفت حق داشت یکطرفه استخدام را منتفی اعلام کند- که چنین نیست به همین دلیل اعمال آن حق فرضی، چون موجب ضرر دیگران می شد مجاز نبود.

3. وقتی دولت استفاده از یک فرصت را برای مردم عرضه عمومی می کند و با اعلام عمومی به همه می¬گوید که اگر در آزمونی شرکت کنند و فلان مقدار هزینه آزمون را بپردازند و با شرکت در مراحل مختلف آزمون، صلاحیتشان احراز گردد، آن فرصت معدود بین نفرات برتر توزیع می شود، دارد خود را عملا ملتزم می کند و مکلف به انجام عهد خویش است. التزام عملی چنین تعریف شده است:

"التزام عملی عبارت است از اینکه فردی خود را به فعل یا ترک کاری ملزم کند که پیش از آن بر او لازم نبوده است" پیش از اعلام عمومی دولت برای استخدام مورد بحث، تعهدی بر گردن دولت نبود ولی بعد از آن دولت باید خود را ملتزم به انجام کامل وعده هایش بداند. ممکن است گفته شود اهلیت در التزام شرط است و دولت وقت چون جواز استخدام نداشت، نمی توانست خود را ملتزم کند و طبعا دولت جدید مسئولیتی ندارد. این شبه از سه جهت مخدوش است: اول آن که دولت وقت پیش از تصمیمات غیرقانونی طرح مهرآفرین تصمیم بدان کار گرفته بود و اصل در تصمیمات دولت بر صحت است. دوم آنکه دولت یک هویت مستمر است و تعهداتش برای مقامات بعدی الزام آور است و سوم آنکه اگر این شبهه درست بود باید همان مرجع تصمیم گیرنده در دولت جدید غیرقانونی بودن تصمیم را اعلان می کرد و خسارت احتمالی را نیز جبران می نمود، در حالی که برعکس، بخش مهمی از مراحل گزینش در دوره جنابعالی واقع شده است. بنابراین در ملتزم بودن شما تردیدی نیست.

ج - چرا از نظر حقوقی وزارت نفت ملزم به اقدام فوری است؟

1. نقش دولت در زندگی امروزین چنان اهمیت یافته است که بدون تعامل متقابل دولت و مردم توان مردم برای برنامه ریزی و تنظیم امور زندگی شان بسیار کم می شود. مردم محتاج آن اند که بدانند دولت چه تصمیماتی گرفته است یا می خواهد بگیرد تا بتوانند با سهولت برای کارهایشان برنامه ریزی کنند. یک حکمت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال 1387 همین امر است. از آن طرف دولت نیز باید از خواسته های مردم با خبر، و مجاز به اتخاذ تصمیم در شرایط متفاوت باشد. به همین دلیل در همه کشورها صلاحیت های اختیاری زیادی برای دولت ها قائل شده اند که برای تسهیل زندگی مردم تصمیمات مختلفی بگیرند و آنها را اعلام کنند.

طبیعی است که مردم انتظار داشته باشند دولت در باره تصمیماتی که اعلام می کند و وعده هایی که می دهد متعهد باشد. مشروعیت این انتظار بر پیش فرض عاقل و خیرخواه بودن دولت مبتنی است. اصطلاح انتظارات مشروع در حقوق اداری، از همین مباحث سربرآورده است. «انتظارهای مشروع به توقعات و خواسته های معقولی گفته می شود که در روابط متقابل اشخاص با کارگزاران عمومی و به ویژه مقــام های دولتی، در اثر تصمیم ها، اعلام ها، سیاست ها و رویههای اداری و اجرایی، ایجاد شده، به نحوی که انصراف از آنها یا عدم توجه به آنها، ضمن نقض توقعات معقول سابق، موجب ایراد خسارت یا سلب منفعت و امتیاز مخاطبانِ ذینفع می شود؛ به این جهت، انتظارهای یادشده مستلزم نوعی حمایت حقوقی هستند.»

رچه هنوز در حقوق اداری ما، این اصطلاح با صراحت تعریف و از آن حمایت حقوقی نشده است، ولی به اتکای عمومات حقوقی مانند اصل چهلم قانون اساسی حمایت حقوقی از شهروندان در این عرصه مقدور است؛ زیرا حتی اگر لغو آزمون را از صلاحیت های اختیاری و حق وزارت نفت فرض کنیم، اِعمال این حق چون موجب زیان رساندن به چند هزار شهروند کشور می شود نقض حکم صریح اصل سابق الذکر است.

2. یک قاعده حقوقی دیگر نیز وزارتخانه را به اتمام فرایند آزمون و اعلام سریع اسامی پذیرفته شدگان و انجام بقیه مراحل استخدام ملزم می سازد. در حقوق عمومی از اصول پذیرفته شده است که اِعمال اختیار قانونی کارگزاران و مقامات منوط به حفظ منافع عمومی است و اعمال سلیقه ای اختیارات مشروعیت حقوقی ندارد. جنابعالی به خوبی می دانید که یکی از ارکان پیشرفت، ثبات و امنیت اقتصادی است که مصداق مهم آن ثبات سیاست و تصمیمات مسئولان است. رفتار حاکمان باید چنان باشد که اولا انتظارات مشروع شکل بگیرد و ثانیا مردم بتوانند به آن اتکا کنند. این به اعتبار دولت منجر می شود و شهروندان را سیاست پذیرتر می کند. در مطالعات اقتصاد توسعه از امور پذیرفته شده است که افزایش اعتبار دولت موجب افزایش سرمایه گذاری و بالارفتن نرخ رشد می شود و هرچه اعتبار دولت و سیاست پذیری ملت بیشتر باشد اقتصاد در برابر تکانه های بیرونی مقاوم تر است. درست عکس این گزاره ها نیز صادق است. بر وزیر با تجربه ای مانند شما کاملا روشن است که بلاتکلیفی 5000 جوان تحصیلکرده از کاردانی تا دکتری، تنها به اعتماد این تعداد خاندان آسیب نمی زند، بلکه تمام جامعه را متاثر می سازد که خسارتش چشمگیر است. بنابراین حتی اگر به طور فرضی حق توقف یا لغو آزمون با وزارت نفت بود،که نیست، مسلما انجام آن برخلاف مصالح و مغایر اصل حقوق عمومی ذکرشده است.

د- پیشنهاد

• بدون فوت وقت اسامی پذیرفته شدگان اعلام شود.
• اخذ مجوز جدی تر پیگیری شود. در دولت باید به حقوقی که برای ذینفعان پیدا شده توجه شود.
• حسب کسب مجوز، استخدام قبول شدگان انجام پذیرد.
• برای جبران فرصتهای از دست رفته احتمالی بقیه این 5000 نفر، امتیاز حق تقدم در آزمون بعدی نفت در شرایط برابر در نظر گرفته شود.

اگر استدلال ها را درست و پیشنهادها را قابل قبول می‌یابید، انجام آن‌ها برای افزایش امید مردم به نظام برآمده از فداکاری شهیدان و حیات ابدی شما پربارتر خواهد بود."

احمد توکلی این نامه را در هفته آخر ماه مبارک رمضان به وزیر نفت نوشته ولی چون بیژن نامدار زنگنه به آن پاسخ نداده، این نامه نگاری را رسانه‌ای کرده است.خبر دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۳

نامه وزیر نفت به رییس جمهور برای تعیین تکلیف منتخبان آزمون استخدامی

وزیر نفت در نامه‌ای به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری با توجه به درخواستهای مکرر، خواستار تعیین تکلیف افراد منتخب در آزمون استخدامی شرکت ملی نفت شد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ١١ تیرماه امسال در نامه‌ای خواستار تعیین تکلیف افراد منتخب در آزمون استخدامی اردیبهشت سال ١٣٩٢ شرکت ملی نفت شده است.

وزارت نفت برای پاسخگویی به درخواستهای مکرر منتخبان این آزمون، مستند به حکم آیین نامه اجرایی قانون بودجه سال ١٣٩٣، از معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری خواسته است که با توجه به مشکلات موجود، نسبت به تعیین وضعیت این افراد و شرکت ملی نفت ایران اظهار نظر کند.

بنا بر این گزارش، بزرگترین آزمون استخدامی کشور در سه نوبت طی روزهای پنجم و ششم اردیبهشت سال ٩٢ در حوزه های تهران، اهواز، شیراز، بندرعباس، اصفهان، کرمانشاه، مشهد، ماهشهر و تبریز با حضور ٩٤ هزار و ٩٢١ داوطلب برگزار شد که از این میان تعداد ٣٥٣١ نفر (دو برابر ظرفیت) دارندگان رتبه های برتر برای انجام مصاحبه دعوت شدند و با آنها مصاحبه شد.


نظرات شما

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.