• استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

اولین و آخرین گفتگوی خانوادگی مرتضی پاشایی+ عکس


استخدام نیوز - خدا دارد من را امتحان می‌كند...* كارهایم «عاشقانه» است، نه «غمگین»* دوست داشتم به خلوت افراد راه پیدا كنم* زندگی برایم نمایش‌نامه‌ای است كه جایی به پایان می‌رسد* مادرم می‌گفت غمگین نخوان!* پدر مرتضی: فقط آهنگ‌های مرتضی را گوش می‌كنم!              
استخدام نیوز

خاطرم نیست دقیقا كی بود، اما یادم هست كه یك خبر تلخ، چند ماه پیش دهان به دهان چرخید و «مرتضی پاشایی» را به صدر اخبار كشاند. خبری كه شوك بزرگی برای هواداران این خواننده بود و موجب بهت اهالی موسیقی شده بود. خواننده و آهنگساز جوانی كه به تازگی نخستین آلبوم رسمی‌اش را منتشر كرده بود و مشغول برگزاری تور كنسرت‌هایش بود، به یك بیماری مهلك دچار شد. اما آنچه در هفته‌ها و ماه‌های بعد شگفت‌انگیز بود، مقاومت مرتضی در برابر این بیماری و روحیه مثال‌زدنی‌اش بود. او از همه پیش‌بینی‌ها فراتر رفت و ثابت كرد اراده انسان توانایی شكستن هر سدی را دارد.

عصر یك روز پاییزی، «مرتضی پاشایی» میزبان ما و البته پدر، مادر، برادر و مدیر برنامه‌هایش شد تا گپ و گفتی صمیمانه شكل بگیرد.

آرتین ولی الهی

كودكی – درس

مادر: مصطفی و مرتضی در كودكی رابطه بسیار خوبی داشتند. برادرانه كنار هم بودند و معمولا دعوایی هم بین‌شان رخ نمی‌داد. مصطفی به عنوان برادر بزرگ‌تر همیشه حامی مرتضی بود.

مادر: آن موقع‌ها دوست داشتم مرتضی ادامه تحصیل بدهد و اصرارم این بود كه درسش را جدی بگیرد. البته اگر می‌دانستم تا این حد در موسیقی موفق می‌شود هرگز مانعش نمی‌شدم!

پدر: وقتی علاقه زیادش به موسیقی را می‌دیدم، مخالفتی با آن نداشتم و حتی تشویقش هم می‌كردم و دوست داشتم علاقه‌اش را دنبال كند.

مصطفی: مرتضی ریاضی‌اش خیلی خوب بود و معلمانش هم می‌گفتند كه در ریاضی موفق است. با این‌كه مرتضی برای درس‌هایش مطالعه‌ی زیادی نمی‌كرد، اما همیشه نمره‌هایش در سطح بالایی بود.

مصطفی: مرتضی از همان بچگی اهل هنر بود. یادم هست من در دوران راهنمایی بودم و مرتضی دبستان بود كه گروه تئاترشان به مدرسه ما آمد و به اجرای نمایش پرداخت. آن روز همه بازی مرتضی را تحسین كردند و با تشویق‌های زیادی روبرو شد و بعدها مقام‌هایی هم در زمینه تئاتر به دست آورد.

شروع كار موسیقی

مرتضی: از كودكی كار هنری و قرار گرفتن روی صحنه را دوست داشتم و حتی درباره آن رویاپردازی هم می‌كردم. در دوران دبستان، در اموری كه مرتبط با مسائل هنری بود، اعم از اجرای سرود، تئاتر و... شركت می‌كردم. از همان موقع استیج را دوست داشتم!

تقریبا از 12 سالگی، كار تئاتر را شروع كردم و هم‌زمان به سراغ نوازندگی گیتار رفتم و به هر دو علاقه داشتم. تا این‌كه به تدریج، موسیقی برایم جدی‌تر شد. از آنجایی كه كار موسیقی را انفرادی دنبال می‌كردم و همه چیز بر عهده خودم بود، جذابیت زیادی برایم داشت. هر چه پیش می‌رفتم سعی می‌كردم توانایی‌های جدیدی در آهنگسازی، تنظیم، میكس، نوازندگی و... به خودم اضافه كنم و چیزهای جدیدی یاد بگیرم. تا این‌كه به سربازی رفتم و یك وقفه دو ساله در كارم ایجاد شد. بلافاصله پس از سربازی، به عنوان آهنگساز با یك شركت موسیقی مشغول همكاری شدم. آن زمان اتودهایی می‌زدم. یك سال بعد تصمیم گرفتم چند كار از خودم ارائه كنم و به فكر ساخت آهنگ برای خودم افتادم. از آنجا كم كم انتشار تك آهنگ‌هایم شروع شد. استقبال از آهنگ‌ها، مرا تشویق می‌كرد كه با انگیزه كارم را ادامه دهم. تا این‌كه به قطعه «یكی هست» رسیدم.

علاقه به شهرت در كودكی

مرتضی: در بچگی دوست داشتم بازیگر یا خواننده شوم. در عالم كودكی شهرت را دوست داشتم. اما هر چه سنم بالاتر رفت، مدل شهرت برایم خیلی مهم شد و فهمیدم این‌كه فقط مشهور باشی چندان مهم نیست.

مادر: رشته مرتضی «گرافیك» بود و من فكر می‌كردم در گرافیك موفق شود. چون از تعریف‌هایی كه معلمانش از اثرهایش می‌كردند، فهمیده بودم كه خلاقیت هنری بالایی دارد.

وقتی شیرخوار بود، با شنیدن صدای موسیقی، حواسش را به آن جمع می‌كرد و تا پایان آن را دنبال می‌كرد. بعدها فهمیدم ذهنش به صورت جدی درگیر موسیقی می‌شود.

پدر: من دوست داشتم هنر را دنبال كند چون واقعا علاقه زیادی داشت. از همان كودكی حتی اگر خواب بود و صدای موسیقی را از تلویزیون یا جای دیگری می‌شنید، همه چیز را فراموش می‌كرد و غرق در آن موسیقی می‌شد. فهمیدم كه استعداد هنری بالایی دارد.

مرتضی: البته كمی نگران بودند و شاید مثل خیلی‌های دیگر، فكر می‌كردند هنر محیط و فضای خوبی ندارد. اما بعدها نظرشان عوض شد. مسئله دیگر این بود كه شاید خانواده‌ام، موسیقی را به عنوان یك كار جانبی می‌دیدند. اما برای من چیزی فراتر از تفریح و سرگرمی بود.

«یكی هست»

مرتضی: «یكی هست» سال 89 منتشر شد. من این آهنگ را خیلی دوست داشتم، اما فكرش را نمی‌كردم كه این اتفاق برای آن بیفتد و اینقدر محبوب شود. من طبق روال، كارهایم را می‌ساختم و منتشر می‌كردم. اما عكس‌العمل مردم نسبت به «یكی هست»، خیلی بیشتر از چیزی بود كه فكرش را می‌كردم. از گوشه و كنار تعریف این آهنگ را می‌شنیدم و این مسئله هر روز بیشتر می‌شد. آن زمان من را مثل امروز نمی‌شناختند. از جای خاصی هم حمایت نمی‌شدم كه كارهایم دیده شود. این آهنگ دست به دست چرخید و حدودا یك سال طول كشید تا فراگیر شود.

ترانه این قطعه را «مهرزاد امیرخانی» سروده است. آشنایی من و مهرزاد از همان شركتی كه بعد از سربازی برایش كار می‌ساختم شروع شد. البته ما زیاد هم را نمی‌دیدیم. اما چند سال بعد همدیگر را پیدا كردیم و تصمیم گرفتیم همكاری كنیم.

تا یكی دو سال بعد از انتشار «یكی هست» هم كسی مرا به چهره نمی‌شناخت. زیاد اهل عكس گرفتن نبودم و تبلیغات هم برایم اهمیتی نداشت. دوست داشتم آن اتفاقی كه قرار است بیفتد، با آثارم بیفتد و در واقع آهنگ‌هایم راه‌شان را خودشان پیدا كنند.

واكنش پدر و مادر

مادر: زیاد اهل موسیقی نبودم. اما كارهای مرتضی را دوست داشتم و دنبال می‌كردم. وقتی تعریف‌های دیگران از كارش را می‌شنیدم از ته دل خوشحال می‌شدم.

مرتضی: گاهی كه فضای كارهایم غمگین می‌شد، مادرم اعتراض می‌كرد و می‌گفت غمگین نخوان. دوست داشت من آهنگ‌های شاد بخوانم.

پدر: من موسیقی سنتی گوش می‌كردم و زیاد به موسیقی پاپ علاقه نداشتم. اما آهنگ‌های مرتضی را می‌پسندیدم و برایم جالب بود. الان طوری شده كه فقط آهنگ‌های مرتضی را گوش می‌كنم و دیگر هیچ! (با خنده)

غم موجود در آهنگ‌ها

به نظرم فضای كاری من، غمگین نیست، بلكه عاشقانه و احساسی است و من این فضا را دوست دارم. غم و شادی، حسی است كه در همه آدم‌ها وجود دارد و همه آن را تجربه می‌كنند. همه آنهایی كه به ظاهر خوشحال و شاد هستند، در خلوت‌شان جایی برای فضای احساسی دارند. آن خلوت برای من مهم بود و دوست داشتم به آن راه پیدا كنم.

همه نوع موسیقی گوش می‌دهم

خودم هم بیشتر آهنگ‌های آرام و احساسی را دوست دارم. اما همه نوع موسیقی گوش می‌دهم. چون به تنظیم و آهنگسازی علاقه داشتم، همه نوع موسیقی كه خوب بود را گوش می‌كردم تا فضای ذهنی‌ام باز باشد و حتی الهام بگیرم و جلوی بروز خلاقیت من گرفته نشود.

مرتضی به ما می‌‌گوید: كسی نمی‌تواند درباره دلیل موفقیت در موسیقی نظر قطعی بدهد. حتی شاید با بهترین صدا و آهنگسازی و... هم اتفاقی برای خواننده نیفتد. اما در مورد خودم می‌توانم بگویم در درجه اول این یك نعمت الهی و لطف خدا بود. نكته دیگر این‌كه من خیلی حساب شده به این عرصه آمدم. اینطور نبوده كه امروز تصمیم بگیرم خواننده شوم و بیایم آهنگ منتشر كنم. سال‌ها ساز زدم، آهنگسازی كردم و پله پله پیش رفتم. واقعا این‌كه فقط خواننده شوم برایم مهم نبود. خیلی برایم مهم بود كه در فضای اثرگذاری كار كنم. چند سال پیش وقتی در جایی می‌خواندم، كه می‌گفتند تو چرا تا به حال معروف نشده‌ای؟! این دیالوگ را زیاد می‌شنیدم. اما تا زمانی كه از خودم مطمئن نبودم آهنگی نخواندم.

پدر و مادر از ویژگی‌های مرتضی می‌‌گویند

پدر: از بچگی یك حالت فرماندهی نسبت به بچه‌های دیگر داشت، اما همه بچه‌ها را دوست داشت و هیچوقت هیچ كسی را نمی‌رنجاند. شیطنت داشت اما مردم آزار نبود.

من همیشه مرتضی را با چهار ویژگی یاد می‌كنم: «مهربان» و «ساده»، در عین حال «با شكوه» و «خارق‌العاده».

مادر: مرتضی از كودكی دو ویژگی مهم داشت. یكی همان صبوری‌اش بود و دیگری عاقل بودنش. هیچ وقت، كاری را بی‌‌دلیل انجام نمی‌داد. الان هم همینطور است.

مادر: مرتضی همیشه برای كمك به نیازمندان پیش قدم می‌شود و هر وقت من پیشنهادی در این زمینه می‌دهم، استقبال می‌كند. من به عنوان مادر افتخار می‌كنم كه فرزندم در مسیری درست گام برداشته، و در این مسیر سالم زندگی می‌كند و من از این بابت بسیار خوشحالم.

پدر: وقتی این كسالت برای مرتضی پیش آمد، از صمیم قلب برایش نوشتم: «پسرم؛ من به وجودت افتخار می‌كنم، نه فقط برای هنرمند بودنت، كه به خاطر شرافت، انسانیت، محبت و وفای تو».

پدر: در ابتدا من و مادرش شوكه شده و بسیار ناراحت شدیم، چرا كه وابستگی ما به بچه‌ها خیلی زیاد است و شاید این وابستگی شدید، یكی از نقطه ضعف‌های ما باشد. این ماجرا خیلی ما را آزار داد، اما با روحیه‌ای كه از مرتضی دیدیم، انگار نه انگار كه بیماری وجود داشته، كمی دل گرم شدیم. من هیچ بیماری را ندیدم كه اینقدر روحیه داشته باشد كه اصلا گویی اتفاقی نیفتاده است. حتی گاهی مرتضی مرا را دلداری می‌داد.

مادر: مسلما ماجرای بیماری خیلی ناراحت‌كننده بود و فقط یاد خدا دلم را آرام می‌كرد.

شبی كه مرتضی در بیمارستان بستری شد، در راه برگشت از بیمارستان كاملا اتفاقی مسیرمان عوض شد و به سمت حرم عبدالعظیم(ع) رفتیم. از جایی كه من فضاهای معنوی را خیلی دوست دارم در آنجا توقف كردیم و زیارت عاشورا خواندم كه می‌گویند ثوابش برابر زیارت حرم امام حسین(ع) است. از همانجا مطمئن شدم كه مرتضی خوب می‌شود.

یك شب هم خواب دیدم كه اگر به كربلا بروم، در شفای پسرم تعجیل می‌شود. به كربلا سفر كردم و پس از آن به آرامش رسیدم.

مصطفی: صبر و آرامشی كه پدر و مادرم دارند، جالب و مثال زدنی است و به مرتضی هم انرژی می‌دهد. از سوی دیگر مرتضی هم روحیه و انرژی بالایی دارد و در واقع این تبادل انرژی دو طرفه است.

پدر: یك نكته را دوست دارم بگویم و شما بنویسید. من در تاریخ راجع به برادران زیادی خوانده‌ام كه نسبت به هم وفادار بوده‌اند، اما محبتی كه از این دو برادر نسبت به هم دیده‌ام، هیچ كجای دیگر ندیده‌ام. مرتضی علی‌رغم همه مشكلاتش، همیشه حواسش به همه جا و همه كس هست. خدا را شكر ما مشكل مالی نداریم، اما از لحاظ عاطفی خیلی به ما می‌رسد و از او راضی هستم.

من وقتی می‌خواهم برای مرتضی دعا كنم، برای تمامی جوانان دعا می‌كنم وبرایشان آرزوی موفقیت و خوشبختی دارم.

مادر: به نظرم «انسانیت» در همه كارها در اولویت است، بقیه چیزها ابزار و وسیله است و خوشحالم كه مرتضی برای «انسانیت» ارزش قائل می‌شود. به عنوان مادر، صد در صد از او راضی هستم و برای موفقیتش هر روز دعا می‌كنم.

شاید مرتضی بتواند الگویی برای كسانی كه با این مشكل مواجه شده‌اند باشد. همیشه فكر می‌كنم شاید خواست خدا بوده كه به وسیله مرتضی، نور امیدی در دل كسانی كه در این شرایط هستند ایجاد شود. انسان با امید زنده است و امید كه باشد همه چیز درست می‌شود.

فكرش را هم نمی‌‌كردم

مرتضی: اوایل آذر پارسال متوجه بیماری شدم. وقتی ماجرا را فهمیدم، بیش از آن‌كه ناراحت شوم، تعجب كردم. در واقع شوكه شده بودم و باورم نمی‌شد. در ابتدا به من گفتند كه یك زخم معده ساده است. تا زمانی كه خواستم به اتاق عمل بروم كه یك برگه به عنوان رضایت‌نامه به من دادند تا امضا كنم. آنجا بود كه با دیدن عنوان «تومور» متعجب شدم.

مهدی كرد: آنجا زنگ زد به من و گفت ماجرا چیست؟! من هم خودم را بی‌‌خبری زدم و گفتم آن یك برگه كلی برای اعلام رضایت جراحی است!

مسلما احساس بسیار تلخی بود. زمانی كه به اتاق عمل رفتم، از دكتر پرسیدم چند درصد جای امید هست؟ كه در جواب گفت 60 به 40، و بیشتر حرفهایش بوی نا امیدی می‌داد. من خیلی دیر اقدام كردم و تومور خیلی رشد كرده بود و با جراحی هم نتوانستند در بیاورند. قرار بر این شد شیمی درمانی كنم و بعد مجددا جراحی كنند. در آن مدت، خیلی از اعضای بدنم ملتهب شده بودند. اما در این یك سال همه چیز، آنقدر خوب پیش رفت كه پزشكان متعجب شدند.

آدمی به امید زنده است

مرتضی: داشتن دوستان و اطرافیان خوب بسیار تاثیر دارد كه خدا را شكر من این را داشتم. هم خانواده و هم دوستان خوبم به ویژه مهدی كرد كه علاوه بر روابط كاریمان، دوست بسیار خوبی برای من است، همه در روحیه‌ام تاثیر گذاشتند.

چیزی كه من همیشه به آن اعتقاد داشتم، این است كه این شهرت و محبوبیتی كه خدا را شكر برای من ایجاد شده، نعمتی است كه شاید شامل حال هر كسی نشود و تعداد انگشت‌شماری از افراد به آن دست پیدا می‌كنند. همان خدایی كه این محبوبیت را به من داده، این بیماری را هم برایم در نظر گرفته است، پس جای گلایه‌ای نیست. شاید خدا می‌خواهد من را امتحان كند. زندگی همین است و اتفاقی كه بخواهد بیفتد، رخ می‌دهد، من نگاهم این است این اتفاقی است كه رخ داده... زندگی مانند یك نمایش نامه است كه معلوم نیست آخرش چه می‌شود.

پاشایی می‌‌گوید: بعد از مصرف داروها، حال بدی دارم. كسانی كه این بیماری را داشته اند می‌دانند چه می‌گویم. اما وقتی در كنسرت‌ها با مردم در ارتباطم و از آنها انرژی می‌گیرم، آن حس خوب تقویت می‌شود و همه ناراحتی‌ها را فراموش می‌كنم.


دوست نداشتیم كسی متوجه شود

زمانی كه از بیماری با خبر شدم، با مدیر برنامه‌ام و بقیه نزدیكان جلسه‌ای تشكیل دادیم و تصمیم گرفتیم به هیچ عنوان به كسی اطلاع ندهیم. اما متاسفانه خبر از طریق پرسنل بیمارستان و كسانی كه مطلع شده بودند درز كرد و به گوش خبرنگاران رسید. این اتفاق چند ماه پس از آغاز تور كنسرت‌هایم رخ داد. حدودا دو ساعت قبل از اجرایی در جنوب كشور، وقتی به موهایم دست كشیدم دیدم ریزش آنها به شكل عجیبی شروع شده است. تصمیم گرفتم تا بعد از اجرا به موهایم دست نزنم. آن زمان دو جلسه شیمی درمانی كرده بودم. مدتی بعد در كنسرت چالوس، مردم متوجه تغییر ظاهری‌ام شدند. بعد از آن كمی اجراهای من كم شد چرا كه پزشك اجازه اجرا نمی‌داد. بعد از هر شیمی درمانی 6 روز استراحت اجباری بود و در 9 روز بعدی ما به اجراهایمان می‌رسیدیم. شلوغی كارها باعث شد كه من كمتر به بیماری فكر كنم و از حاشیه‌ها هم دور باشم.

بعضی‌ها می‌گفتند كه این امر چطور ممكن است و اینها حتما دروغ می‌گویند. اما این حرف‌ها هیچ تاثیری بر كارهای‌مان نگذاشت، چون به هر حال اتفاقی بود كه می‌افتاد. اما خوانندگان و دوستان نزدیكی بودند كه از ابتدا در جریان تمامی مراحل بودند، لطف داشتند و همیشه در كنارم بودند، مانند علی لهراسبی، محسن یگانه، محمد علیزاده، شهرام شكوهی، مهدی احمدوند، محمدرضا گلزار.

برادر: به نظر من از میان همه افرادی كه به این مشكل دچار می‌شود، مرتضی جزو معدود كسانی است كه انرژی عجیب و اینچنینی دارد. من تا به حال ندیده‌ام كه گلایه كند. هر كسی جای او بود خسته می‌شد و كم می‌آورد.

اهل گله نیست

مرتضی: نمی‌شود كه به ماجرا فكر نكرد. به هر حال مسئله كوچكی نیست. داستان یك تنیس باز مشهور را شنیدم كه با تزریق خون آلوده، بیماری ایدز گرفت. زمانی كه درباره ماجرا از او پرسیدند كه چرا تو؟ گفت: «در تمامی سال‌هایی كه كاپ قهرمانی را گرفتم نگفتم چرا من؟ حالا چطور می‌توانم بگویم؟» این داستان خیلی روی من تاثیر خوبی گذاشت.

مهدی كرد: ما وقت زیادی را با هم می‌گذرانیم و تقریبا همیشه با هم هستیم. من در این مدت ندیده‌ام مرتضی گلایه‌ای بكند. خصوصیاتی دارد كه كمتر كسی دارد. فكر می‌كنم آدم‌ها، در شرایط خاص، خودشان را نشان می‌دهند و ما هم در این ماجرا شخصیت مرتضی را بهتر شناختیم.

پنج جمله به پنج مخاطب

از مرتضی خواستیم به پنج مخاطبی كه می‌گوییم، پنج جمله بگوید و او این‌گونه پاسخ داد:

1- هوادارانت:

یكی از دلایلی كه باعث شده روحیه و انرژی بالایی داشته باشم و حتی بعضی‌ها بگویند ماجرای بیماری دروغ است، كنسرت‌هایم است و این به شما و انرژی كه به من می‌دهید برمی‌گردد. از شما واقعا ممنونم.

2- همكارانت كه در این مدت همراهت بوده‌اند:

من دوست خوب زیاد دارم. اما طی این مدت فهمیدم كه بعضی از همكارانم واقعا لیاقت شهرتی كه به دست آورده‌اند را دارند.

3- بیمارانی كه در شرایط تو هستند:

كاملا درك‌تان می‌كنم. می‌خواهم بدانید كه همه چیز شدنی است، فقط بستگی دارد كه چقدر دل‌مان بخواهد زندگی كنیم و تا زمانی كه زنده‌ایم از زندگی لذت ببریم.

4- كسانی كه با تو مشكل دارند!

بعضی وقتا آدم حرف‌هایی می‌شنود كه واقعا تعجب می‌كند و دقیقا زمانی كه داری خوب پیش می‌روی، انرژی منفی می‌دهد. من هیچ وقت موسیقی را به چشم رقابت نگاه نكردم، هركسی كار خودش را انجام می‌دهد، و كسی جای كسی را تنگ نمی‌كند.

5- و خدا:

نگران منی...

یك آرزو

حالا كه این شهرت پیش آمده، دلم می‌خواهد تا زمانی كه هستم، كاری برای این مردم انجام دهم كه خیلی فراتر از خواندن باشد. چون وقتی انرژی و محبت آنها را می‌بینم احساس می‌كنم لیاقت‌شان خیلی بیشتر از یك موسیقی است. آرزو می‌كنم بتوانم آن كار بزرگ را انجام دهم.

فكر كردن به نبودن

آدم در خلوت به همه چیز فكر می‌كند. مثلا این‌كه بعد از رفتنش چه اتفاق‌هایی می‌افتد.

گفتم كه زندگی برایم مانند یك نمایش نامه است و هر داستانی جایی تمام می‌شود. به قول امام علی(ع) طوری زندگی كن كه انگار فردا نیستی و طوری زندگی كن كه انگار سالها زندگی خواهی كرد. من در این مدت تلاش كردم این طور باشم.

یك نكته مهم در مورد من این است در كنسرت‌ها وقتی هواداران دعایم می‌‌كند من آنها را لب‌خوانی می‌كنم و انرژی آنها را احساس می‌كنم.

برچسب‌ها

،

موضوعات مرتبط

سینما و تلویزیون ،

نظرات شما

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.