تبلیغات
استخدام نیوز - وقتی ایرانی ها سرطان می خورند!
  • استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

وقتی ایرانی ها سرطان می خورند!


استخدام نیوز -سرطان معده شایع ترین سرطان در ایران است و به گفته رئیس مركز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشكی تهران سرطان معده عامل اصلی مرگ و میر بیماران سرطانی است. بنا به تحقیقات مرکز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در کنار مصرف کم میوه و سبزی تازه، مصرف دخانیات و نمک، بالا بودن میزان نیترات در رژیم غذایی از عوامل مهم خطر ابتلا به سرطان معده است. سالانه بیش از سی هزار نفر در ایران به خاطر سرطان معده جان خود را از دست می‌دهند. .              
استخدام نیوز

سوسیس و کالباس در ایران یک پروتئین ارزان قیمت محسوب می‌شود و سرانه مصرف انواع نامرغوب آن بین دانشجویان، کارگرها و به طور کلی افرادی که نیاز به غذای آماده و ارزان دارند بالاست. انواع مرغوب سوسیس و کالباس قیمتی نزدیک به گوشت گرم گوساله دارند و انواع ارزان قیمت آن جزو کم هزینه ترین وعده های غذایی محسوب می‌شوند. با توجه به مواد اولیه مصرفی در تولید سوسیس و کالباس، این فرآورده از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. میتوان سوسیس و کالباس مرغوب را غذایی کامل دانست زیرا تقریبا تمامی گروههای غذایی ضروری شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین و املاح معدنی در آن موجود میباشد.گوشت که قسمت اعظم این فرآورده را تشکیل میدهد به عنوان غنی ترین منبع تامین پروتئین میباشد ارزش غذایی گوشت به مراتب بالاتر از پروتئین گیاهی میباشد، زیرا حاوی اسیدهای آمینه ضروری، مواد معدنی مانند آهن و روی، انواع ویتامین مانند D، B، A و تامین کننده انرژی میباشد.مواد گوشتی قابلیت فساد پذیری بالایی دارند و بیرون از یخچال در مدت کمتر از چند ساعت شروع به فاسد شدن می‌کنند. مواد گوشتی داخل یخچال هم ماندگاری بالایی ندارند. اما در ایران از گوشت محصولاتی تولید می‌شود که بیرون یخچال هم می‌تواند تا روزها فاسد نشود. تقریبا در بیشتر کشورهای دنیا فرمول اصلی تولید سوسیس و کالباس یکسان است: گوشت چرخ شده به همراه افزودنی ها درون پوست روده و سلولز پیچیده می‌شود.

توزیع گوشت دامهای بیمار و پیر در قصابی ها غیر قانونی است اما استفاده از این گوشت ها برای تولید سوسیس و کالباس مجاز است. گوشت استفاده شده در فرمول سوسیس و کالباس های ارزان و خوش طعم ایرانی عبارت است از: گوشت ماده گاوهای ‏پیر، گوشت سر گاوها، احشاء شامل کبد، کلیه، شش و گوشت های خرد شده و نیز گوشت گاوهای معدومی.تولیدی ها ‏با کمک ادویه جات طعم خوبی هم به محصول خود می‌بخشند. اما این بزرگترین مشکل سوسیس ها و کالباس ها نیست. برای ماندگاری هر چه بیشتر شرکت های تولیدی از مواد نگه دارنده استفاده می‌کنند: نگهدارنده های معدنی مثل نمک طعام، نیترات و نیتریت می‌باشند. نمک طعام باعث خوش طعمی و نگهداری غذا ‏می شود. نیترات و نیتریت مواد نگهدارنده ای هستند که باعث ایجاد رنگ صورتی خوش رنگ (کوکتل) می‌شوند. در ‏نتیجه فعالیت نیتریت با میو گلوبین، ماده ای به نام نیتروزوگلوبین ایجاد می‌شود که موجب سرطان معده می‌شود. ‏ مواد نگهدارنده آلی شامل بنزوات، سوربات و پروپیونات می‌باشند. ‏ نیترات و نیتریت سدیم به عنوان نگهدارنده به سوسیس و کالباس اضافه می‌شوند تا مانع رشد باکتری های خطرناکی مانند کلستریدیوم بوتولینوم گردند. همچنین این مواد با ترکیب شدن با میوگلوبولین و هموگلوبولین گوشت، باعث ایجاد رنگ مطلوب صورتی رنگ در گوشت شده که به آن حالتی جذاب و تازه می‌بخشد. اگر چه به طور طبیعی گوشتی بااین مدت نگهداری نمی‌تواند چنین رنگی داشته باشد.


به علاوه شروع فساد را در گوشت به تاخیر می‌اندازد و باعث حفظ عطر و طعم ادویه های آن می‌شود.نیترات و نیتریت مواد سرطان زایی هستند که وجود آنها در مواد غذایی تهدید کننده سلامت انسانها است.همچنین کودکانی که در ماه بیش از 10 ساندویچ کالباس مصرف می‌کردند 9 برابر بیشتر در معرض خطر سرطان خون قرار داشتند. در طی مطالعه ای این ترکیبات مسوول 67 درصد سرطان های پانکراس معرفی شدند.به مرور با مشخص شدن اثرات جانبی خطرناک این نگهدارنده سازمان غذا و داروی آمریکا در مصرف این نگهدارنده تجدید نظر کرده است، قوانین را تغییر داده و میزان مصرف مجاز را کاهش داد.مساله نیترات و نیتریت یکی از جنجال برانگیزترین موضوعات است واکثر تولیدکنندگان سوسیس و کالباس و متخصصان امر بهداشت و تغذیه را روی در روی هم قرار داده است. در عمل به علت اینکه نگهدارنده مناسب تری به جای نیتریت معرفی نشده است نمی‌توان افزودن آن را به محصولات گوشتی منع کرد و از سوی دیگر نمی‌توان با قاطعیت عنوان کرد مقدار مورد مصرف امن است و اثر سرطان زایی ندارد حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که تمامی کارخانه های تولیدکننده از استانداردهای موجود تبعیت می‌کنند و فقط در دوز مجاز از این ماده استفاده می‌کنند باز هم ریسک خطرزایی این ماده به جای خود باقیست و هرگز این خطر به صفر نخواهد رسید. چندی پیش خبری مبنی بر استفاده تولید کنندگان سوسیس کالباس از خمیر مرغ منتشر شد این ماده به خاطر ماندگاری بالا به سوسیس و کالباس افزوده می‌شود. رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در مورد مواد غذایی دو موضوع ارزش تغذیه‌ای و سلامت مطرح است می‌گوید: وظیفه ما در سازمان غذا و دارو کنترل سلامت مواد غذایی است.در خصوص سوسیس و کالباس از جنبه ارزش غذایی بحث می‌کنیم به طوری که ارزش غذایی گوشت بالا‌تر از سوسیس و کالباس است اما اگر سوسیس و کالباس از کارخانجات معتبر تامین شود و از لحاظ سلامت مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد مشکلی در مصرف آن نیست.

 طبق بررسی‌های جدید مشخص شد؛ برخی از خمیرمرغ‌ها طبق شرایط استاندارد تولید نمی‌شوند و از لحاظ تغذیه‌ای کیفیت محصول را کاهش می‌دهد.به گفته وی سازمان غذا و دارو اعلام کرده از خمیرمرغ برای تهیه سوسیس و کالباس استفاده نشود همچنین مجوز جدیدی برای این موضوع نداریم ومجوز‌های قبلی نیز باید اصلاح شود. وی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو متولی نظارت بر سلامت آبهای بسته بندی است گفت: آبهای بسته بندی به دو نوع معدنی و آشامیدنی تقسیم می‌شود که با بررسی‌های صورت گرفته هیچ مشکلی در میزان نیترات ویا آلودگی این آب‌ها وجود نداشت.رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به نگهداری مواد غذایی در جلوی درب برخی از سوپر مارکت‌ها گفت: هنگامی آبهای معدنی و یا تنقلاتی مانند چیپس وپفک در معرض اشعه مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند باعث آزاد شدن مواد مضر مانند پلیمر موجود در بطری‌های آب معدنی ویا روغن موجود در چیپس وپفک می‌شود.همچنین قرار دادن آبهای معدنی در فریزر نیز باعث آزاد شدن مواد مضر در آب می‌شود. حسین رستگار رئیس آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو با اشاره به ارائه طرح شناسایی و کنترل آلاینده‌ها و تقلبات مواد غذایی گفت: این موضوع در طرح تحول نظام سلامت مطرح شده است تا بتوانیم کنترل دقیق‌تری بر تقلبات مواد غذایی داشته باشیم.

وی افزود: تقلبات در حوزه مواد غذایی روز به روز پیچیده‌تر و تشخیص نیز سخت‌تر می‌شود، درحالی که بسیاری از مواد غذایی استانداردهای مورد نظر را لحاظ می‌کنند و از لحاظ تست مشکلی وجود ندارد، اما شاهد بروز تخلفاتی در این حوزه هستیم که به وسیله دستگاههای بسیار مجهز شناسایی می‌شود.به گفته وی یکی از تخلفات، اضافه کردن گلرنگ به زعفران و یا قرار دادن محتویات قندی در دسترس کندو‌ها به جای گل در تولید عسل است. همچنین آلاینده‌های مواد غذایی از فلزات سنگین و آفت کش‌ها نیز نیاز به کنترل با دستگاههای پیچیده دارد که در طرح تحول نظام سلامت به دنبال این موضوع هستیم.


ابتکار
موضوعات مرتبط

پزشکی و سلامت ،

نظرات شما

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.