تبلیغات
استخدام نیوز - هر روز یک آیه با تفسیر / شبى مملو از سلامت و بركت و رحمت تا طلوع صبح!
 • استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

هر روز یک آیه با تفسیر / شبى مملو از سلامت و بركت و رحمت تا طلوع صبح!


استخدام نیوز -از این پس هر روز یک آیه از قرآن کریم را به همراه معنی و قرائت و تفسیر آن برای شما کاربران گرامی در سایت استخدام نیوز قرار می دهیم امید است که مورد توجه شما قرار گیرد.
قرآن کریم


بِّسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

إِنَّا أَنزَلْنَهُ فى لَیْلَةِ الْقَدْرِ(1) وَ مَا أَدْرَاك مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ(2) لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌ مِّنْ أَلْفِ شهْرٍ(3) تَنزَّلُ الْمَلَئكَةُ وَ الرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبهِم مِّن كلّ‏ِ أَمْرٍ(4) سلَمٌ هِىَ حَتى مَطلَع الْفَجْرِ(5)بنام خداوند بخشنده مهربان


1 -ما آن ( قرآن ) را در شب قدر نازل كردیم.


2 -و تو چه می دانى شب قدر چیست ؟!


3 -شب قدر بهتر از هزار ماه است!


4
-فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براى ( تقدیر ) هر كار نازل مى‏شوند.

5 -شبى است مملو از سلامت ( و بركت و رحمت ) تا طلوع صبح!تفسیر : شب قدر شب نزول قرآن!


از آیات قرآن به خوبى استفاده مى‏شود كه قرآن مجید در ماه مبارك رمضان نازل شده است : شهر رمضان الذى انزل فیه القرآن ( بقره 185 ) و ظاهر این تعبیر آن است كه تمام قرآن در این ماه نازل گردید .


و در نخستین آیه سوره قدر مى‏افزاید : ما آن را در شب قدر نازل كردیم ( انا انزلناه فى لیلة القدر).


گر چه در این آیه صریحا نام قرآن ذكر نشده ولى مسلم است كه ضمیر انا انزلناه به قرآن باز مى‏گردد و ابهام ظاهرى آن براى بیان عظمت و اهمیت آن است.


تعبیر به انا انزلناه ( ما آن را نازل كردیم ) نیز اشاره دیگرى به عظمت این كتاب بزرگ آسمانى است كه خداوند نزول آن را به خودش نسبت داده مخصوصا با صیغهمتكلم مع الغیر كه مفهوم جمعى دارد و دلیل بر عظمت است.


نزول آن در شب قدر همان شبى كه مقدرات و سرنوشت انسانها تعیین مى‏شود دلیل دیگرى بر سرنوشت‏ساز بودن این كتاب بزرگ آسمانى است.


از ضمیمه كردن این آیه با آیه سوره بقره نتیجه‏گیرى مى‏شود كه شب قدر در ماه مبارك رمضان است ، اما كدام شب است ؟ از قرآن چیزى در این مورد استفاده نمى‏شود ، ولى روایات در این باره بحث فراوان كرده‏اند كه در پایان تفسیر این سوره به خواست خدا در این زمینه و مسائل دیگر سخن خواهیم گفت.تفسیر نمونه ج : 27ص :182


در اینجا سؤالى مطرح است و آن اینكه هم از نظر تاریخى و هم از نظر ارتباط محتواى قرآن با حوادث زندگى پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) مسلم است كه این كتاب آسمانى به طور تدریجى و در طى 23 سال نازل گردید ، این امر چگونه با آیات فوق كه مى‏گوید در ماه رمضان و شب قدر نازل شده است سازگار مى‏باشد ؟ پاسخ این سؤال - به گونه‏اى كه بسیارى از محققان گفته‏اند این است كه قرآن داراى دو نزول بوده است .


نزول دفعى كه در یك شب تمام آن بر قلب پاك پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) یا بیت المعمور یا از لوح محفوظ به آسمان دنیا نازل گردید .


و نزول تدریجى كه در طول بیست و سه سال دوران نبوت انجام گرفت ( شرح این مطلب را ذیل آیه 3 سوره دخان جلد 21 تفسیر نمونه صفحه 148 به بعد بیان كرده‏ایم).


بعضى نیز گفته‏اند آغاز نزول قرآن در لیلة القدر بوده نه تمام آن ولى این بر خلاف ظاهر آیه است كه مى‏گوید ما قرآن را در شب قدر نازل كردیم.


قابل توجه اینكه : در باره نازل شدن قرآن در بعضى از آیات تعبیر به انزال و در بعضى تعبیر به تنزیل شده است ، و از پاره‏اى از متون لغت استفاده مى‏شود كه تنزیل معمولا در جائى گفته مى‏شود كه چیزى تدریجا نازل گردد، ولى انزال مفهوم وسیعترى دارد كه نزول دفعى را نیز شامل مى‏گردد این تفاوت تعبیر كه در آیات قرآن آمده مى‏تواند اشاره به دو نزول فوق باشد.


در آیه بعد براى بیان عظمت شب قدر مى‏فرماید : تو چه مى‏دانى شب قدر


تفسیر نمونه ج : 27ص :183


چیست ؟ ( و ما ادراك ما لیلة القدر).


و بلافاصله مى‏گوید : شب قدر شبى است كه از هزار ماه بهتر است ( لیلة القدر خیر من الف شهر).


این تعبیر نشان مى‏دهد كه عظمت این شب به قدرى است كه حتى پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) با آن علم وسیع و گسترده‏اش قبل از نزول این آیات به آن واقف نبود .


مى‏دانیم هزار ماه بیش از هشتاد سال است ، به راستى چه شب با عظمتى است كه به اندازه یك عمر طولانى پر بركت ارزش دارد.


در بعضى از تفاسیر آمده است كه پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) فرمود : یكى از بنى اسرائیل لباس جنگ در تن كرده بود و هزار ماه از تن بیرون نیاورد و پیوسته مشغول ( یا آماده ) جهاد فى سبیل الله بود ، اصحاب و یاران تعجب كردند و آرزو داشتند چنان فضیلت و افتخارى براى آنها نیز میسر مى‏شد ، آیه فوق نازل گشت و بیان كرد كه شب قدر از هزار ماه برتر است.


در حدیث دیگرى نیز آمده است كه پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) از چهار نفر از بنى اسرائیل كه هشتاد سال عبادت خدا را بدون عصیان انجام داده بودند سخن به میان آورد ، اصحاب آرزو كردند كه اى كاش آنها هم چنین توفیقى پیدا مى‏كردند آیه فوق در این زمینه نازل شد .


در اینكه عدد هزار در اینجا براى تعداد است یا تكثیر ؟ بعضى گفته‏اند : براى تكثیر است ، و ارزش شب قدر از هزاران ماه نیز برتر مى‏باشد ، ولى روایاتى كه در بالا نقل كردیم نشان مى‏دهد كه عدد مزبور براى تعداد است،


تفسیر نمونه ج : 27ص :184


و اصولا عدد همیشه براىتعداد است مگر اینكه قرینه روشنى بر تكثیر باشد.


سپس به توصیف بیشترى از آن شب بزرگ پرداخته ، مى‏افزاید : فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براى تقدیر هر كار نازل مى‏شوند ( تنزل الملائكة و الروح فیها باذن ربهم من كل امر).


با توجه به اینكه تنزل فعل مضارع است ، و دلالت بر استمرار دارد ( در اصل تتنزل بوده ) روشن مى‏شود كه شب قدر مخصوص به زمان پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) و نزول قرآن مجید نبوده ، بلكه امرى است مستمر و شبى است مداوم كه در همه سال تكرار مى‏شود.


در اینكه منظور از روح كیست ؟ بعضى گفته‏اند : جبرئیل امین است كه روح الامین نیز نامیده مى‏شود ، و بعضى روح را به معنى وحى تفسیر كرده‏اند ، به قرینه آیه 52 سوره شورى و كذلك اوحینا الیك روحا من امرنا : همانگونه كه بر پیامبران پیش وحى فرستادیم بر تو نیز به فرمان خود وحى كردیم .


بنابر این مفهوم آیه چنین مى‏شود : فرشتگان با وحى الهى در زمینه تعیین مقدرات در آن شب نازل مى‏شوند.


در اینجا تفسیر سومى وجود دارد كه از همه نزدیكتر به نظر مى‏رسد ، و آن اینكه روح مخلوق عظیمى است ما فوق فرشتگان ، چنانكه در حدیثى از امام صادق (علیه‏السلام‏) نقل شده است كه شخصى از آن حضرت سؤال كرد : آیا روح همان جبرئیل است ؟ امام (علیه‏السلام‏) در پاسخ فرمود : جبرئیل من الملائكة ، و الروح اعظم من الملائكة ، ا لیس ان الله عز و جل یقول : تنزل الملائكة و الروح ؟ جبرئیل از ملائكه است ، و روح اعظم از ملائكه است ، مگر خداوند


تفسیر نمونه ج : 27ص :185


متعال نمى‏فرماید : ملائكه و روح نازل مى‏شوند ؟.


یعنى به قرینه مقابله ، این دو با هم متفاوتند ، تفسیرهاى دیگرى نیز براى كلمه روح در اینجا ذكر شده چون دلیلى براى آنها نبود از آن صرفنظر گردید.


منظور از من كل امراین است كه فرشتگان براى تقدیر و تعیین سرنوشتها و آوردن هر خیر و بركتى در آن شب نازل مى‏شوند ، و هدف از نزول آنها انجام این امور است.


یا اینكه هر امر خیر و هر سرنوشت و تقدیرى را با خود مى‏آورند.


بعضى نیز گفته‏اند منظور این است كه آنها به امر و فرمان خدا نازل مى‏شوند ، ولى مناسب همان معنى اول است.


تعبیر به ربهم كه در آن تكیه روى مساله ربوبیت و تدبیر جهان شده است.


تناسب نزدیكى با كار این فرشتگان دارد كه آنها براى تدبیر و تقدیر امور نازل مى‏شوند و كار آنها نیز گوشه‏اى از ربوبیت پروردگار است.


و در آخرین آیه مى‏فرماید : شبى است آكنده از سلامت و خیر و رحمت تا طلوع صبح ( سلام هى حتى مطلع الفجر ) .


هم قرآن در آن نازل شده ، هم عبادت و احیاء آن معادل هزار ماه است ، هم خیرات و بركات الهى در آن شب نازل مى‏شود ، هم رحمت خاصش شامل حال بندگان مى‏گردد ، و هم فرشتگان و روح در آن شب نازل مى‏گردند.


بنابر این شبى است سرتاسر سلامت ، از آغاز تا پایان ، حتى طبق بعضى از


تفسیر نمونه ج : 27ص :186


روایات در آن شب شیطان در زنجیر است و از این نظر نیز شبى است سالم و توأم با سلامت.


بنابر این اطلاق سلام كه بهمعنى سلامت است بر آن شب ( به جاى اطلاق سالم ) در حقیقت نوعى از تاكید است همانگونه كه گاه مى‏گوئیم فلانكس عین عدالت است.


بعضى نیز گفته‏اند كه اطلاق سلام بر آن شب به خاطر این است كه فرشتگان پیوسته به یكدیگر یا به مؤمنان سلام مى‏كنند ، یا به حضور پیامبر (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) و جانشین معصومش مى‏رسند و سلام عرضه مى‏دارند.


جمع میان این تفسیرها نیز امكان‏پذیر است.


به هر حال شبى است سراسر نور و رحمت و خیر و بركت و سلامت و سعادت و بى نظیر از هر جهت.


در حدیثى آمده است كه از امام باقر سؤال شد : آیا شما مى‏دانید شب قدر كدام شب است ؟ فرمود : كیف لا نعرف و الملائكة تطوف بنا فیها : چگونه نمى‏دانیم ، در حالى فرشتگان در آن شب در گرد ما دور مى‏زنند ! .


در داستان ابراهیم (علیه‏السلام‏) آمده است كه چند نفر از فرشتگان الهى نزد او آمدند و بشارت تولد فرزند براى او آوردند و بر او سلام كردند ( هود - 69 ) مى‏گویند لذتى كه ابراهیم (علیه‏السلام‏) از سلام این فرشتگان برد با تمام دنیا برابرى نداشت ، اكنون باید فكر كرد كه وقتى گروه گروه فرشتگان در شب قدر نازل مى‏شوند و بر مؤمنان سلام مى‏كنند چه لذت و لطف و بركتى دارد ؟!وقتى ابراهیم (علیه‏السلام‏) را در آتش نمرودى افكندند فرشتگان آمدند و بر او سلام كردند ، و آتش بر او گلستان شد ، آیا آتش دوزخ به بركت سلام فرشتگان بر مؤمنان در شب قدر برد و سلام نمى‏شود ؟


تفسیر نمونه ج : 27ص :187


آرى این نشانه عظمت امت محمد (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) است كه در آنجا بر خلیل (علیه‏السلام‏) نازل مى‏شوند و در اینجا بر این امت اسلام.


نكته‏ها:


1 -چه امورى در شب قدر مقدر مى‏شود ؟


در پاسخ این سؤال ، كه چرا این شب ، شب قدر نامیده شده ؟ سخن بسیار گفته‏اند ، از جمله اینكه:


1 -شب قدر به این جهت قدر نامیده شده كه جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین مى‏شود ، شاهد این معنى سوره دخان است كه مى‏فرماید : انا انزلناه فى لیلة مباركة انا كنا منذرین فیها یفرق كل امر حكیم : ما این كتاب مبین را در شبى پر بركت نازل كردیم ، و ما همواره انذار كننده بوده‏ایم ، در آن شب كه هر امرى بر طبق حكمت خداوند تنظیم و تعیین مى‏گردد ( دخان - 3 و 4).


این بیان هماهنگ با روایات متعددى است كه مى‏گوید : در آن شب ، مقدرات یكسال انسانها تعیین مى‏گردد ، و ارزاق و سرآمد عمرها ، و امور دیگر ، در آن لیله مباركه تفریق و تبیین مى‏شود .


البته این امر هیچگونه تضادى با آزادى اراده انسان و مساله اختیار ندارد ، چرا كه تقدیر الهى به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگیها و لیاقتهاى افراد ، و میزان ایمان و تقوى و پاكى نیت و اعمال آنها است.


یعنى براى هر كس آن مقدر مى‏كنند كه لایق آن است ، یا به تعبیر دیگر زمینه‏هایش از ناحیه خود او فراهم شده ، و این نه تنها منافاتى با اختیار ندارد


تفسیر نمونه ج : 27ص :188


و بلكه تاكیدى بر آن است.


2 -بعضى نیز گفته‏اند آن شب را از این جهت شب قدر نامیده‏اند كه داراى قدر و شرافت عظیمى است ( نظیر آنچه در آیه 74 سوره حج آمده است ما قدروا الله حق قدره آنها قدر خداوند را نشناختند ) .


3 -گاه نیز گفته‏اند به خاطر آن است كه قرآن با تمام قدر و منزلتش بر رسول والا قدر ، و به وسیله فرشته صاحب قدر نازل گردید.


4 -یا اینكه شبى است كه مقدر شده قرآن در آن نازل گردد.


5 -یا اینكه كسى كه آن شب را احیا بدارد صاحب قدر و مقام و منزلت مى‏شود.


6 -یا اینكه در آن شب ، آنقدر فرشتگان نازل مى‏شوند كه عرصه زمین بر آنها تنگ مى‏شود ، چون تقدیر به معنى - تنگ گرفتن نیز آمده است مانند و من قدر علیه رزقه ( طلاق - 7 ) .


جمع میان تمام این تفسیرها در مفهوم گسترده لیلة القدر كاملا ممكن است هر چند تفسیر اول از همه مناسبتر و معروفتر است.


2 -شب قدر كدام شب است ؟ در اینكه لیلة القدر در ماه رمضان است تردیدى نیست ، چرا كه جمع میان آیات قرآن همین معنى را اقتضا مى‏كند ، از یكسو مى‏گوید : قرآن در ماه رمضان نازل شده ( بقره - 185 ) و از سوى دیگر مى‏فرماید : در شب قدر نازل گردیده ( آیات مورد بحث).


ولى در اینكه كدام شب از شبهاى ماه رمضان است ؟ گفتگو بسیار است ، و در این زمینه تفسیرهاى زیادى شده ، از جملهشب اول ، شب هفدهم ، شب نوزدهم ، شب بیست و یكم ، شب بیست و سوم ، شب بیست و هفتم ، و شب بیست و نهم.


ولى مشهور و معروف در روایات این است كه در دهه آخر ماه رمضان و شب


تفسیر نمونه ج : 27ص :189


بیست و یكم یا بیست و سوم است ، لذا در روایتى مى‏خوانیم كه در دهه آخر ماه مبارك پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) تمام شبها را احیا مى‏داشت و مشغول عبادت بود.


و در روایتى از امام صادق (علیه‏السلام‏) آمده است كه شب قدر شب بیست و یكم یا بیست و سوم است ، حتى هنگامى كه راوى اصرار كرد كدامیك از این دو شب است و گفت : اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت كنم كدامیك را انتخاب نمایم ؟ ! امام (علیه‏السلام‏) تعیین نفرمود ، و افزود ، ما ایسر لیلتین فیما تطلب : چه آسان است دو شب براى آنچه مى‏خواهى ! .


ولى در روایات متعددى كه از طرق اهل بیت (علیهم‏السلام‏) رسیده است بیشتر روى شب بیست و سوم تكیه شده ، در حالى كه روایات اهل سنت بیشتر روى شب بیست و هفتم دور مى‏زند.


در روایتى از امام صادق (علیه‏السلام‏) نیز نقل شده كه فرمود : التقدیر فى لیلة القدر تسعة عشر ، و الابرام فى لیلة احدى و عشرین و الامضاء فى لیلة ثلاث و عشرین.


تقدیر مقدرات در شب نوزدهم ، و تحكیم آن در شب بیست و یكم ، و امضاء در شب بیست و سوم است و به این ترتیب بین روایات جمع مى‏شود.


ولى به هر حال هاله‏اى از ابهام شب قدر را به خاطر جهتى كه بعدا به آن اشاره مى‏شود ، فرا گرفته است.


3 -چرا شب قدر مخفى است ؟


بسیارى معتقدند مخفى بودن شب قدر در میان شبهاى سال ، یا در میان شبهاى


تفسیر نمونه ج : 27ص :190


ماه مبارك رمضان براى این است كه مردم به همه این شبها اهمیت دهند ، همانگونه كه خداوند رضاى خود را در میان انواع طاعات پنهان كرده تا مردم به همه طاعاتروى آورند ، و غضبش را در میان معاصى پنهان كرده تا از همه بپرهیزند ، دوستانش را در میان مردم مخفى كرده تا همه را احترام كنند ، اجابت را در میان دعاها پنهان كرده تا به همه دعاها رو آورند ، اسم اعظم را در میان اسمائش مخفى ساخته تا همه را بزرگ دارند ، و وقت مرگ را مخفى ساخته تا در همه حال آماده باشند.


و این فلسفه مناسبى به نظر مى‏رسد.


4 -آیا شب قدر در امتهاى پیشین نیز بوده است ؟


ظاهر آیات این سوره نشان مى‏دهد كه شب قدر مخصوص زمان نزول قرآن و عصر پیامبر اسلام (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) نبوده ، بلكه همه سال تا پایان جهان تكرار مى‏شود .


تعبیر به فعل مضارع ( تنزل ) كه دلالت بر استمرار دارد ، و همچنین تعبیر به جمله اسمیه سلام هى حتى مطلع الفجر كه نشانه دوام است نیز گواه بر این معنى است.


بعلاوه روایات بسیارى كه شاید در حد تواتر باشد نیز این معنى را تایید مى‏كند.


ولى آیا در امتهاى پیشین نیز بوده است یا نه.


صریح روایات متعددى این است كه این از مواهب الهى بر این امت مى‏باشد ، چنانكه در حدیثى از پیغمبر اكرم (صلى‏الله‏علیه‏وآله‏وسلّم‏) آمده است كه فرمود : ان الله وهب لامتى لیلة القدر لم یعطها من كان قبلهم : خداوند به امت من شب قدر را بخشیده و احدى از امتهاى پیشین از این موهبت برخوردار نبودند .تفسیر نمونه ج : 27ص :191


در تفسیر آیات فوق نیز بعضى از روایات دلالت بر این مطلب دارد.


5 -چگونه شب قدر برتر از هزار ماه است ؟


ظاهر این است كه بهتر بودن این شب از هزار ماه ، به خاطر ارزش عبادت و احیاى آن شب است ، و روایات فضیلت لیلة القدر و فضیلت عبادت آن كه در كتب شیعه و اهل سنت فراوان است این معنى را كاملا تایید مى‏كند.


علاوه بر این ، نزول قرآن در این شب ، و نزول بركات و رحمت الهى در آن ، سبب مى‏شود كه از هزار ماه برتر و بالاتر باشد .


در حدیثى از امام صادق (علیه‏السلام‏) آمده است كه به على بن ابى حمزه ثمالى فرمود : فضیلت شب قدر را در شب بیست و یكم و بیست و سوم بطلب ، و در هر كدام از این دو یكصد ركعت نماز بجاى آور ، و اگر بتوانى هر دو شب را تا طلوع صبح احیا بدار و در آن شب غسل كن.


ابو حمزه مى‏گوید : عرض كردم : اگر نتوانم ایستاده اینهمه نماز بخوانم ؟ فرمود : نشسته بخوان ، عرض كردم : اگر نتوانم ؟ فرمود : در بستر بخوان ، و مانعى ندارد در آغاز شب خواب مختصرى بكنى و بعد مشغول عبادت شوى ، درهاى آسمان در ماه رمضان گشوده است ، و شیاطین در غل و زنجیرند ، و اعمال مؤمنین مقبول است و چه ماه خوبى است ماه رمضان ؟ ! .


6 -چرا قرآن در شب قدر نازل شد ؟


از آنجا كه در شب قدر سرنوشت انسانها براى یكسال ، بر طبق لیاقتها و


تفسیر نمونه ج : 27ص :192


شایستگیهاى آنها ، تعیین مى‏شود ، باید آن شب را بیدار بود ، و توبه كرد و خودسازى نمود و به درگاه خدا رفت و لیاقتى بیشتر و بهتر براى رحمت او پیدا كرد.


آرى در لحظاتى كه سرنوشت ما تعیین مى‏شود نباید انسان در خواب باشد ، و از همه چیز غافل و بیخبر كه در این صورت سرنوشت غم‏انگیزى خواهد داشت ! قرآن چون یك كتاب سرنوشت‏ساز است ، و خط سعادت و خوشبختى و هدایت انسانها در آن مشخص شده است باید در شب قدر ، ! شب تعیین سرنوشتها ، نازل گردد ، و چه زیبا است رابطه میان قرآن و شب قدر ؟ و چه پر معنى است پیوند این دو با یكدیگر ؟


7 -آیا شب قدر در مناطق مختلف ، یكى است ؟


مى‏دانیم آغاز ماههاى قمرى در همه بلاد یكسان نیست ، و ممكن است در منطقه‏اى امروز اول ماه باشد و در منطقه دیگرى دوم ماه ، بنابر این شب قدر نمى‏تواند یكشب معین در سال بوده باشد ، چرا كه فى المثل شب بیست و سوم درمكه ممكن است شب بیست و دوم در ایران و عراق باشد ، و به این ترتیب قاعدتا هر كدام باید براى خود شب قدرى داشته باشند ، آیا این با آنچه از آیات و روایات استفاده مى‏شود كه شب قدر یك شب معین است سازگار است ؟ ! پاسخ این سؤال با توجه به یك نكته روشن مى‏شود و آن اینكه : شب همان سایه نیم كره زمین است كه بر ، نیم كره دیگر مى‏افتد ، و مى‏دانیم این سایه همراه گردش زمین در حركت است ، و یك دوره كامل آن در بیست و چهار ساعت انجام مى‏شود ، بنابر این ممكن است شب قدر یك دوره كامل شب به دور زمین باشد ، یعنى مدت بیست و چهار ساعت تاریكى كه تمام نقاط زمین


تفسیر نمونه ج : 27ص :193


را زیر پوشش خود قرار مى‏دهد شب قدر است كه آغاز آن از یك نقطه شروع مى‏شود و در نقطه دیگر پایان مى‏گیرد ( دقت كنید).


خداوندا ! به ما آنچنان بیدارى و آگاهى عطا كن كه از فضیلت لیلة القدر بهره كافى گیریم.


پروردگارا ! چشم امید ما به لطفت دوخته است مقدرات ما را بر وفق آن تعیین فرما.


بارالها ! ما را از محرومان این ماه قرار مده كه محرومیتى از آن بالاتر نیست.


آمین یا رب العالمین .منبع: تفسیر نمونه

برای خواندن آیه های  قرآن روزهای دیگر اینجا کلیک کنیدموضوعات مرتبط

تفسیر قرآن ،

نظرات شما

 1. حمیدرضا
  یکشنبه 23 شهریور 1393 02:30 ب.ظ

  بسم الله الرحمن الرحیم
  أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

  سلام خیلی ممنون
  انشاءالله سربلند باشید

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.