تبلیغات
استخدام نیوز - بیوگرافی و مصاحبه با علی تقوازاده بازیگر نقش سینا در سریال آوای باران
  • استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

بیوگرافی و مصاحبه با علی تقوازاده بازیگر نقش سینا در سریال آوای باران

 
استخدام نیوز -علی تقوازاده متولد 68 است و كار حرفه‌ای خود را حدود ده سال پیش و با دستیاری كارگردانی آغاز كرده است. او در كنار افرادی چون كامبیز كاشفی، رضا معینی به دستیاری پرداخته و در تله‌فیلم‌های «برگ و باد» (جواد افشار)، «نشانی» (فریدون حسن‌پور) و... نیز بازی كرده است. درست است كه تقوا زاده مدتی در این حیطه فعالیت می‌كند اما بازی او در سریال «آوای باران» به عبارتی معرفی‌اش در قاب تلویزیون به شمار می‌رود.
استخدام

سینا همان پسر پرمدعای سریال هر شبه شبكه سه درباره دنیای بازیگری و ایده‌آل‌هایش با ما هم كلام شد.

شروع كارتان در این حیطه از چه طریقی صورت گرفت؟
ـ كار حرفه‌ای ام را با دستیاری كارگردان آغاز كردم و در چند تله‌فیلم دستیاری را تجربه كردم.
و دستیاری، مقدمه‌ای بود برای بازیگرشدنتان؟

ـ بله، از كودكی به بازیگری علاقه داشتم و مادر و مادربزرگم هم دو مشوق خوب برایم بودند تا این حیطه را ادامه دهم. از همان سن دوازده سالگی كارم را با تئاتر شروع كرده و كمی كه بزرگتر شدم به كلاس‌های بازیگری اساتیدی چون امیر بدرطالعی و امین تارخ رفتم و در آنجا علاوه بر این عزیزان نزد اكبر عالمی، اصغر همت، آتیلا پسیانی و... دوره دیدم. باید بگویم كه هدف اصلی‌ام از همان ابتدا بازیگر شدن بود، اما از آنجایی كه در مشاوره با دوستانم به این نتیجه رسیدم كه حضور در سمت دستیاری كارگردان به بازیگری‌ام كمك دوچندانی خواهد كرد و باعث می‌شود تا روابط بین عوامل پشت دوربین و تكنیك‌های فنی را بیشتر یاد بگیرم، ترجیح دادم تا اول دستیاری را تجربه كنم و سپس به سمت بازیگری بیایم.
الان هم این فن‌ها در بازیگری كمك‌تان می‌كند؟

ـ خیلی زیاد، وقتی برای بازیگری جلوی دوربین قرار می‌گیرم چون از قبل با تكنیك‌های تصویربرداری آشنا هستم، می‌دانم كه چطور باید با تصویربردار و دوربینش ارتباط برقرار كنم.
چطور شد كه به مجموعه «آوای باران» دعوت شدید؟

ـ نادیا فرجی كه یكی از اساتید كلاس‌های بازیگری آقای تارخ بود، من را به این گروه معرفی كرد و من هم به دفترشان رفتم و پس از صحبت درباره نقش، آقای سهیلی‌زاده به من اعتماد كرده ایفای این نقش را به من سپردند.
در همان ابتدا چقدر فیلمنامه برایتان جذابیت داشت؟

ـ وقتی از قصه كار مطلع شدم و چند قسمت از داستان را خواندم بسیار به آن علاقه‌مند شدم. شخصیت چندگانه سینا را دوست داشتم و معتقدم هر چقدر نقش پیچیده‌تر باشد قطعاً پرداختش توسط من بازیگر سخت تر می‌شود و از طرفی اگر توانسته باشم از ایفای آن به خوبی برآیم، تأثیر بهتری را روی مخاطب خواهم گذاشت. قصه كار برایم جالب و گیرا بود چرا كه همیشه با یك مقوله جدید روبرو می‌شویم. آقایان جلالی و كاظمی‌پور (نویسنده‌ها) آنقدر تعلیق در قصه ایجاد می‌كردند كه باعث پرورش شخصیت سینا می‌شد، ضمن اینكه بخش‌های مهم داستان هنوز پخش نشده و در قسمت‌های آتی خواهیم دید.
خود واقعی‌تان تا چه میزان به شخصیت سینا نزدیك است؟

ـ با شناختی كه از خودم دارم باید بگویم كاملاً با سینا متفاوت هستم. اساساً فرد آرامی هستم و فضا و جو سینا خیلی از من دور بود و یكی از مشكلاتم هم همین بود كه من باید تفاوتی را بین این دو ایجاد می كردم كه یكی از ارزش‌های بازیگری هم همین است.
ما به ازای بیرونی سینا را دیده بودید؟

ـ علاوه بر اینكه كارگردان، نویسنده و هم بازیگران برای رسیدن به سینا كمكم كردند، خودم هم برای رسیدن به سینا مطالعه كردم و با افرادی كه در این رده سنی به سر می‌برند معاشرت داشتم تا بتوانم با فضایی كه سینا در آن قرار دارد از این طریق آشنا شوم و در آن فضا قرار بگیرم و با دغدغه‌های آنها از نزدیك آشنا شوم.
سریال را دنبال می‌كنید و به نظرتان تا الان چطور عمل كرده است؟

ـ بله تا الان تمامی قسمت‌های سریال را دیده‌ام. تا الان خیلی موفق بوده و از بازخوردهایی كه شنیدم به این نتیجه رسیدم كه خیلی از مخاطبان ما آخرین سریالی كه قبل از «آوای باران» دیده بودند به ده سال پیش برمی‌گشت. حال این برمی‌گردد به كیفیت خوب كار، داستان متفاوتش، صداقت در نوع روایت و نزدیكی‌اش به واقعیت كه توانسته با مردم ارتباط خوبی برقرار كند و در همان قسمت‌های اولیه سریال از مردم می‌شنیدم كه كار واقعاً دیده شده است و این جای خوشحالی دارد. مردم در بازخوردها از پایان‌بندی هر قسمت، بازی بازیگران قصه و... تعریف می‌كنند.
آینده بازیگری‌تان را چطور می‌بینید؟

ـ تا همین جای كار خودم را به خدا سپردم و به او توكل كردم. به عنوان بازیگر سعی می‌كنم تلاش خود را در این زمینه به كار بندم و نسبت به دیروزم بیشتر به روز شوم و از لحاظ تكنیكی پیشرفت بیشتری داشته باشم. بخشی از این مسئله به لطف خدا  و دیگری به مردم و سلیقه‌شان برمی‌گردد كه چقدر من و بازی‌ام را دوست داشته باشند و دیگر اینكه چه كارهایی ساخته می‌شود كه همه اینها در آینده كاری‌ام تأثیر خواهد داشت.
مدیوم‌ها برایتان فرقی ندارند؟ سینما، تئاتر، تلویزیون؟

ـ به عنوان بازیگر سعی می‌كنم تا آمادگی بازی در هر سه این مدیوم را داشته باشم و خیلی برایم فرقی ندارد، اما اگر بخواهم ریزبینانه به این موضوع نگاه كنم، سینما را ترجیح می‌دهم، ضمن اینكه تئاتر را نیز خیلی دوست دارم و دلم می‌خواهد سالی یك یا دو كار نمایشی داشته باشم تا بازیگری‌ام را ارزیابی كنم.
با بازی‌تان در نقش سینا ممكن است سیل نقش‌‌هایی این چنینی به شما پیشنهاد شود، برای انتخاب‌های آینده‌تان تصمیمی ندارید؟

ـ قاعدتاً دوست دارم كه شخصیت‌های متفاوتی را تجربه و بازی كنم چرا كه اساس و پایه بازیگری هم همین است كه كالبدهایی را تجربه كنم كه تا به حال در زندگی حقیقی‌ام اتفاق نیفتاده‌اند. تا جایی كه حق انتخاب داشته باشم دوست دارم شخصیت‌های متفاوت و البته دور از سینا را تجربه كنم.
از همكاری‌تان با حسین سهیلی‌زاده بگویید.

ـ من با كارگردانان بسیاری آشنا هستم و ارتباط دارم اما آقای سهیلی‌زاده یكی از بهترین كارگردان‌ها جدای از حرفه‌ای بودنشان كه آثار خوبی را تا الان ساخته‌اند هستند، ایشان بازیگران بسیاری را نیز به تلویزیون و سینمای ایران معرفی كرده‌اند. و توانایی بالایی در بازی گرفتن و ایجاد فضا برای افرادی كه تازه دیده می‌شوند دادند و من هم از این بابت خوشحالم كه در اولین كاری كه دیده شدم با ایشان همكاری كرده‌ام.
در این سریال شما با بازیگران خوبی چون حمیدرضا پگاه، سام درخشانی، الهام چرخنده و... نیز هم بازی بودید، چقدر این افراد در بازی شما مؤثر بودند؟

ـ كار كردن با افرادی كه سال‌های سال تجربه حضور و كار در این حیطه را دارند، برایم سخت و دل‌نشین بود اما از این بابت خوشحالم كه تمامی بازیگران این سریال ضمن اینكه همه‌شان از بهترین‌ها بودند، به من انرژی و آرامش خوبی را منتقل می‌كردند.
جمله پایانی...
ـ هر چه تا الان دارم را مدیون لطف پروردگار، توكل همیشگی‌ام به مولا علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا  و بعد از آن كمك پدر و مادرم و انرژی های مثبتی كه از این دو عزیز می‌گیرم و همچنین اساتیدم در زمینه بازیگری هستم. باز هم از لطف و اعتمادی كه حسین سهیلی‌زاده به من داشتند ممنونم و می‌گویم كه هنوز در زمینه بازیگری چیزی نشدم اما هر چه در این جایگاه به دست آوردم را مدیون تمامی افرادی هستم كه نام بردم.
برای دیدن عکس ها و مطالب خواندنی دیگر درباره سریال آوای باران روی تصاویر زیر کلیک کنید

موضوعات مرتبط

سینما و تلویزیون ،

نظرات شما

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.