تبلیغات
استخدام نیوز - گفت و گو با مهران رنجبر، بازیگر نقش کیانوش سریال «آوای باران»
 • استخدام نیوز

کاربر عزیز،
به وبسایت استخدام نیوز خوش آمدید

گفت و گو با مهران رنجبر، بازیگر نقش کیانوش سریال «آوای باران»

 

استخدام نیوز -مهران رنجبر هم مثل خیلی از اهالی دنیای بازیگری از تئاتر آمده است. او در عرصه نمایش، بازیگری و کارگردانی را توامان تجربه کرده است و اگرچه در تلویزیون با سریال‏ هایی چون «تاوان»، «پنج کیلومتر تا بهشت»، «نون و ریحون» و... دیده شده، اما کیانوش سریال «آوای باران» و فرصت دیده شدن این نقش در دل یک سریال هر شبی، یک جورهایی مسیر او را برای شناخته شدن کوتاه کرده است.
مهران رنجبر

رنجبر حالا که به آنچه باید دست پیدا کرده، می تواند با انتخاب درست و پشتوانه تئاتری اش به سمتی برود که باید، این بازیگر جوان در گفت و گو با بانی فیلم  از همکاری اش با حسین سهیلی زاده و شکل گیری شخصیت کیانوش در مجموعه «آوای باران» می‏گوید.

کماکان مشغول کار در سریال «آوای باران» هستی؟
ـ بله. خدا را شکر که مورد استقبال قرار گرفته است.
تا کی تصویربرداری ادامه پیدا خواهد کرد؟

ـ تا اوایل بهمن احتمالا...
برنامه بعدی‏ات چه خواهد بود با تلویزیون بلافاصله ادامه خواهی داد یا به تئاتر بازخواهی گشت؟

ـ تو می‏دانی که اصل فعالیت من در تئاتر است چه کارگردانی، چه بازیگری. حالا هم مشغول نگارش یک نمایشنامه هستم.
قرار است تئاتری را روی صحنه ببری؟

ـ بله.
در نوبت تئاتر شهر یا ایرانشهر هستی؟

ـ بله، از پنج ـ شش ماه پیش صحبت‏هایی شده.یادم هست با ریچارد سوم به فرانسه رفته بودی؟
ـ بله من پیش از اینکه مشغول بازی در سریال «آوای باران» شوم، ریچارد سوم را به شیوه نقالی در فرانسه اجرا کردم. کل کاراکترهای آن نمایش بزرگ را من و آیدا آب پرور بازی کردیم و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت.
آن نمایش در ایران روی صحنه نمی‏ رود؟

ـ قرار بود همان نمایش در تالار ایرانشهر نیز روی صحنه برود، اما سریال «آوای باران» پیش آمد و شرایط برای این کار مهیا نبود ما الان حدود 4 ماه است آفیش هستیم و فکر می‏کنم پرونده اجرای آن کار در ایران بسته شده است. الان درگیر کار جدیدم هستم که احتمالا با گروه خودمان روی صحنه خواهم برد و نمایشنامه «باغ آلبالو» را که با یک دراماتورژی خاص می‏خواهیم روی صحنه ببریم. از طرف دیگر می‏دانی که گزیده کار هستم...


به نظرم گزیده‏کاری در شرایط فعلی تلویزیون و حتی سینما نتیجه‏اش خارج شدن از دور است و البته یک عمر پشیمانی؟
ـ بله. خیلی‏ها همین را به من می‏گویند. حرف تو هم درست است. من پیش از سریال «آوای باران» در چند کار نقش موثر داشتم از جمله «تاوان»، «نون و ریحون»، «پنج کیلومتر تا بهشت»و...
اما تو با سریال «آوای باران» فرصت دیده شدن پیدا کردی؟

ـ دقیقا، من دوره بازیگری خودم را به دو دوره تقسیم کردم؛ قبل از «آوای باران» و بعد از «آوای باران». آقای حسین سهیلی زاده خیلی لطف کردند و با اعتماد به من شخصیت کیانوش را به من سپردند قرار بود یک سریال، پیش از این مجموعه، با آقای سهیلی زاده کار کنم برای ماه مبارک رمضان و آنجا نقش اصلی را ایفا کنم، اما شرایط مهیا نشد و به دلایلی متاسفانه آن سریال خوابید تا یکسال بعد دوباره قسمت شد با ایشان کار کنم.
اما کیانوش «آوای باران»...

ـ موقعی که درخصوص سیناپس و طرح اولیه قصه «آوای باران» صحبت می‏کردیم، هوز دوستان عزیز نویسنده مشغول نگارش، فاز اول سریال بودند. از فاز دوم یعنی قسمت 13 به بعد کیانوش وارد ماجرا می‏شود. کیانوش یک کاراکتر چند بعدی است و تمام تلاش من و آقای سهیلی زاده این بود که کیانوش به تیپ تبدیل نشود. کاراکتری که تماشاگر فریاد زدنش را می‏بیند، جوانمردی‏اش را می‏بیند، عاشق شدنش را می‏بیند و... باید از نویسنده‏ها کمال تشکر را داشته باشم که نگاه ویژه‏شان را از پرداخت درست و کامل روی این شخصیت دریغ نکردند. اینجا جا دارد از همبازی بودنم با مهران احمدی صحبت کنم. واقعا او بازیگر شریفی است و تمام تلاشش را می‏کند تا پارتنرهای کنارش که در این سریال دو شخصیت کیانوش و باران بودند آنطور که باید دیده شوند. مهران احمدی و البته گریم نوید فرح مرزی در دیده شدن کیانوش بسیار موثر بود. خیلی‏ها در کوچه و خیابان از من می‏پرسند که آیا موهای تو کلاه گیس است؟ درحالیکه من موهای صافی دارم و نوید فرح مرزی یک فر ثابت روی موهای من گذاشت و با طرحی که برای این شخصیت داشت باعث شد این شخصیت بسیار قابل باور از آب درآید.
تو فاز اول سریال و کودکی‏های شخصیت کیانوش را هم دیدی؟

ـ بله، درگیر تصویربرداری بودیم، ولی تلاش می‏کردم حتما ببینم. پارسا مشیری بازیگر کودکی‏های کیانوش بسیار بازیگر با استعدادی است و پیش از این هم چند کار خوب سینمایی و تلویزیونی انجام داده، من سر صحنه می‏رفتم و دوران کودکی کیانوش را هم می دیدم. پرداخت او را از کودکی زیرنظر داشته، او مادرش را در کودکی از دست می‏دهد درحالیکه شکیب کمکش نمی‏ کند. او انسان بی‏گناهی است در میان دست و بال شکیب بزرگ می‏شود. کیانوش هم فردی شبیه به همین کودکان خیابان است که شما صبح تا شب در خیابان‏ها و سر چهارراه‏ها می‏بینید. در فاز دوم شما می‏بینید که کیانوش در همین وضع و اوضاع هم پسر سالمی است، با مواد مخدر مشکل دارد، با دود و دزدی مشکل دارد. شخصیت کیانوش در طول مسیر، مدام رمزگشایی می‏شود. یک بار تماشاگر گریه اش را می‏ بیند، یک بار رفتار نادرستش را با باران، هر لحظه صفحه جدیدی از این شخصیت رو می‏شود که گاهی تماشاگر از او بهت زده می‏شود.
از مسیری که کیانوش در فاز دوم می‏ رود از ابتدا مطلع بودی؟

ـ خیر، از ابتدا نه و البته سه ـ چهار قسمت انتهایی را آقای سهیلی زاده در اختیار بازیگر قرار نمی‏دهد. ایشان به چند دلیل از جمله لو نرفتن قصه، از دست نرفتن هیجان قصه برای خود بازیگر و... بازیگر را از داستان مطلع نمی‏کند. من در اجرای خودم این هیجان را حس می‏کنم و پیش می‏روم. به هر حال در این کار باید تداوم حس را داشته باشی، آن را به موقع خرج کنی و این کار سخت است. اگرچه من از دنیای تئاتر می‏آیم، اما اینگونه شخصیت‏ها را نیز بسیار دوست دارم. ضمن اینکه مدیوم تئاتر با تلویزیون متفاوت است.
به هر حال این نقش با خاستگاه اولیه زندگی‏اش تیپیکال به نظر می‏رسد. اگر بازیگرش بداند قرار است عاشق شدن او را هم بازی کند طبیعتا بهتر می‏تواند اجرای نقش و خلق شخصیت کند و به سمت تیپ سازی نرود؟

ـ دقیقا درست می‏گویی، اما نویسنده‏ها کیانوش را کم کم شکل می‏دادند. کیانوش در نگاه اول یک بزن بهادر قلچماق دیده می‏شود که فریاد می‏زند، اما یواش یواش که کار جلوتر می‏رود تعاریف طوری دیگر راجع به شخصیت درمی‏آید. اگر شخصیت را همانطور که تو می‏گویی از ابتدا نشناسی، در ادامه به مشکل می‏خوری، اما آقای سهیلی زاده خوشبختانه از اول کلیت این نقش را برای من توصیف کرد و گفت کیانوش از کجا شروع می‏شود، کجا اوج می‏گیرد و کجا در سریال تمام می‏شود. من دورنمای کاراکتر را می‏دانستم.
به طور مثال از ابتدا قرار بود ما علاقه کیانوش را به باران ببینیم؟

ـ بله.
به نظرم این ابراز علاقه می‏توانست با یک طرح مقدمه در سریال 40 قسمتی کلید بخورد. نمی‏دانم شاید علت این مسئله برگردد به اینکه بیشتر تمرکز قصه روی خانواده نادر بوده.

ـ بله، شاید یک مقدار این ابراز علاقه دیر اتفاق افتاده، اما یادمان باشد که اولین بار این کیانوش است که باران را پیدا می‏کند و به خانواده شکیب می‏آورد. از همان بچگی حواسش به باران هست و تعصبی روی باران دارد. اما کیانوش دچار اشتباهاتی می‏شود. او واقعیت را به باران در مورد پدرش نمی‏گوید و این تعاریف کاراکتر را زمینی تر می کند. انسان است و اشتباه می‏کند، همین باعث می‏شود مخاطب هم او را دوست داشته باشد چون سیاه یا سفید صرف نیست یک کاراکتر خاکستری و قابل باور...
پاسکاری‌های تو و مهران احمدی هم در درآمدن نقش کیانوش و البته بازی تو موثر بوده است؟

ـ باور کن ما عاشقانه همان اول وقت فیلمنامه را می‌خوانیم و تحلیل می‌کنیم. ما رابطه رفاقتی بسیار خوبی سر صحنه داشتیم و حتی گاهی شبانه راجع به کار تلفنی صحبت می‌کنیم و همین مسئله در قابل باور شدن ارتباط ما موثر بوده است. در واقع پاسکاری ما بیرون سکانس اتفاق می‌افتد. به دور از هرگونه چاپلوسی و اغراق باید بگویم من انرژی خوبی از مهران احمدی می‌گیرم و نمی‌توانم آن را پنهان کنم. باید گفت که کیانوش حاصل تلاش افراد متفاوتی است از حسین سهیلی زاده گرفته تا محمد افسری مدیر تصویربرداری، مهران احمدی پارتنر مقابل، نوید فرح مرزی طراح گریم و...فکر می‌کنم تو در ژانر طنز هم بتوانی موفق عمل کنی یک نمک محسوسی در بازی‌ ات احساس می‌شود البته اگر درست هدایت شود، علاقه داری در فضای کمدی هم دیده شوی؟
ـ بله دوست دارم یواش یواش ژانرهای مختلف را تجربه کنم. اگرچه بدون تعارف هنوز خودم را بازیگر کاملی نمی‌دانم. من از 14 ـ 15 سالگی کار تئاتر را تجربه کردم، اما احساس می‌کنم یک بازیگر از سن 40 سالگی به بعد می‌تواند بگوید من بازیگر هستم.
اگر از 14 ـ 15 سالگی شروع کند البته ...

ـ (می خندد)
از این به بعد انتخاب مسیر برای تو مهم و حیاتی است. بسیاری از بازیگران جوان سریال‌های پرمخاطب حسین سهیلی زاده با انتخاب نادرست یا حتی دست رد زدن به سینه بسیاری از پیشنهادهایشان امروز نیستند و...

ـ قبول دارم شما درست می‌گویید. اما مسئله‌ای که برای من اهمیت دارد قصه و فیلمنامه است، قصه‌ای که تنها برای پول نوشته نشده باشد و روی آن فکر و وقت گذاشته شده باشد. شک نکنید در این نوع کار شخصیت‌پردازی هم آنقدر قوی و غنی است که تو می‌توانی انتخاب نکنی. من به عنوان یک تئاتری که در این حرفه اگر جسارت نباشد گاهی دست به قلم هم هستم باید بگویم ما در حوزه فیلمنامه‌نویسی با یک نقصان محسوس مواجه هستیم. من دو دغدغه دارم که دوست دارم در این فرصت با خوانندگان بنی فیلم  که قطعا اهالی این حرفه و مسوولان هستند مطرح کنم؛ یکی بحث بازیگری است و یکی حوزه فیلمنامه. در حوزه بازیگری ای کاش دوستان مسؤول، مدیران و سازندگان دقت بیشتری به اهالی تئاتر داشته باشند. همین الان هستند افراد زیادی که در تالارهای مختلف تهران زحمت می کشند، تمرین می کنند و از 20 ساله تا 40ـ 50 ساله پر از استعداد هستند و متاسفانه هنوز دیده نشده اند. باور کنید ما در تئاتر اعجوبه هایی داریم مثل علی سرابی، احمد ساعتچیان  و... که هنوز دیده نشده اند. (من عددی نیستم که بخواهم از آنها دفاع کنم خودشان بسیار بزرگوار هستند) ای کاش شرایط مهیا شود که آنها هم بیایند و استعدادشان را به نمایش بگذارند. در بحث فیلمنامه نویسی هم آثار تلویزیونی و نویسندگانشان یک مقدار کلیشه شده اند. در میان اهالی تئاتر هم ما نویسندگان بسیار خوب و باسوادی داریم که اگر شرایط کار برای‌شان مهیا شود می توانند نیروهای جدیدی برای تلویزیون باشند، که آثار سیما را از این رو به آن رو کنند.
اگر صحبتی مانده...

ـ با سریال «آوای باران» لطف خدا شامل حال ما شده، چون تماشاگر سریال را تا به امروز دوست داشته و امیدوارم اون بالایی تقدیر ما را همیشه خوب و هر طور صلاح است رقم بزند ما بیش از آنچه برای‌مان نوشته دست و پا نخواهیم زد. من پله پله آمدم از تئاتر شروع کرده ام و در این مسیر تلاشم را می کنم تا درست انتخاب کنم و اشتباه نروم.برای دیدن عکس ها و مطالب خواندنی دیگر درباره سریال آوای باران روی تصاویر زیر کلیک کنید

موضوعات مرتبط

سینما و تلویزیون ،

نظرات شما

 1. پنجشنبه 24 بهمن 1392 07:44 ب.ظ

  من عاشق مهران رنجبرم همه فیلماشو دیدم خیلی دوسش دارم عاشق بازی کردن و حرف زدنشم.

 2. hasti
  پنجشنبه 10 بهمن 1392 01:17 ب.ظ

  عاشقششششششششششششششششششششششم مهران رنجبر یه دونس به خدا

 3. آلما
  چهارشنبه 9 بهمن 1392 03:21 ب.ظ

  وای به خدا این مهرانه عینهو کاجی هاس به جون فریدم راست میگم مدل موهاش نوع راه رفتنش اهالی مردم کاج مرداشون قصاب ان وشلوار کردی میپوشن تازه سویی شرتشم که دیگه نگو ولی کلا من دوسش دارم یه چیزی جای تعجبه کاجی ها که نمی میرند چرا کیانوش مرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 4. چهارشنبه 9 بهمن 1392 11:21 ق.ظ

  بهتر از فرید بازی کردی

 5. دوشنبه 7 بهمن 1392 10:11 ب.ظ

  حیف که توی فیلم مرد.

 6. delaram
  پنجشنبه 3 بهمن 1392 12:35 ب.ظ

  وای من عاشق مهران رنجبر ( کیانوش ) هستم.
  هر جوری می خواهد باشد بد یا خوب،من عاشقشمhttp://static.mihanblog.com//public/rte/images_new/smiles/8.gif

 7. parnian
  دوشنبه 30 دی 1392 07:16 ب.ظ

  امیدوارم تا قبل از پایان سریال آوای باران شخصیت كیانوش دوباره خوب بشه چون خیلی دوسش دارم

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.